Remigiusz Grzela: czekamy na przekłady poezji Francisco Brinesa

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 17:10
- Na nowo szukam w sobie miejsca na spotkanie z poezją, na lirykę, żeby uciec z natłoku informacji - mówił w Dwójce prozaik, dramaturg, poeta, biograf Remigiusz Grzela.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrea_h

Posłuchaj
09:06 Literackie witaminy Dwójka 17 marzec 2021 16_45_57.mp3 Remigiusz Grzela o poezji Francisco Brinesa (Literackie witaminy/Dwójka)

 

regał książki 1200.jpg
Mira Marcinów: dla równowagi ostatnio czytam wyłącznie kobiety

Szukając oddechu w poezji, Remigiusz Grzela zaczął odkrywać wielkiego hiszpańskiego poetę, który nie jest niestety na tłumaczony na język polski, Francisco Brinesa. Jego poezja została uhonorowana Nagrodą Cervantesa, czyli najwyższym uznaniem w kręgu iberyjskim. Nastrój wierszy mocno oddziałuje na zmysły. - W zwykłym miejscu, powiedzmy w hiszpańskiej prowincji, gdzie kwitną pomarańcze, rosną cyprysy, są otwarte balkony, gdzie wszystko schodzi do morza, dzieje się i życie, i śmierć, ale pomiędzy jest bardzo dużo miłości - podkreślił Remigiusz Grzela. - Mnie to naprawdę zachwyca.

- Bardzo chętnie sięgam też po literaturę non-fiction czy literaturę epistolarną, po prozę. Teraz dużo zagłębiałem się w literaturę wspomnieniową, biograficzną, pamiętnikarską dotyczącą lat 60-70 - opowiadał gość "Literackich witamin", który w ostatnim czasie pracował nad książką o Kalinie Jędrusik i Stanisławie Dygasie. Przy tej okazji powrócił także do prozy Dygata, która obecnie na nowo nabiera aktualności.

 Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska 

Gość: Remigiusz Grzela (prozaik, dramaturg, poeta, biograf)

Data emisji: 17.03.2021

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

Julia Różewicz: literatura czeska ma w Polsce dobrą reputację

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 17:31
Literatura czeska w naszym kraju nieustannie rozkwita. Wciąż sięgamy zarówno po pozycje klasyczne, jak i świeże. - Interesuje nas w niej, i to, co sztampowe, i to, co nowe - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Julia Różewicz, bohemistka, tłumaczka i wydawczyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Justyna Sobolewska: to nie jest literatura, która naśladuje

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 18:30
Kilka dni temu na polskim rynku ukazała się debiutancka powieść Sally Rooney "Rozmowy z przyjaciółmi". Autorkę poznaliśmy już jednak za sprawą wydanych w zeszłym roku "Normalnych ludzi". - Uderzyło mnie, że Rooney bierze na warsztat bardzo klasyczny schemat z XIX-wiecznej literatury romansowej i potrafi unieść tę klasyczną formę w dzisiejszych czasach - mówiła krytyczka Justyna Sobolewska.
rozwiń zwiń