Zamiast wielkiej sali mały dworek
Francesco Piemontesi to pianista o światowej renomie i rozpoznawalności. Zwykle występuje w dużych i nowoczesnych salach koncertowych. Tymczasem w Dusznikach-Zdroju czeka na niego kameralny i intymny dworek Chopina.
- To, co może sprawiać trudność, to fakt, że na te dwie godziny muszę znacznie zmniejszyć mój zwyczajowy wolumen dźwięku. Sala nie jest bowiem duża, a ja przywykłem do grania z wielkimi orkiestrami, dźwiękiem który musi się przez nie przebić. Dlatego w czasie próby usiłowałem ograniczyć moje brzmienie, tak by było bardziej kameralne. Ale uroda takich małych sal polega na tym, że ma się tak bliski kontakt z publicznością, która siedzi niemal na scenie - podkreślał gość Dwójki.
Chopin nie na co dzień
W programie inauguracyjnego recitalu Francesco Piemontesiego znalazła się m.in. Barkarola Fis-dur Fryderyka Chopina. - Z Chopinem mam bardzo specjalną relację. Uwielbiam jego muzykę, bardzo dużo jej słucham. Słuchałem już wtedy, gdy byłem dzieckiem, niemal wszystkiego. Podziwiałem interpretacje, zwłaszcza starszego pokolenia pianistów jak Witold Małcużyński. Był on jednym pierwszych pianistów jakich usłyszałem na płycie. Mój berliński fortepian - Steinway D - należał kiedyś do niego - wyznał Szwajcar.
Czytaj także: 78. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki.
Jednocześnie przyznał on, że rzadko grywa utwory Chopina. - Jest to dla mnie bardzo trudna muzyka. Szczególnie utwory taneczne, jak mazurki czy walce. Łatwiej jest mi grać muzykę o wyraźniejszej strukturze, jak utwory około opusu sześćdziesiątego - III Sonatę czy Poloneza - Fantazję, czy - jak dziś - Barkarolę. To bardziej mój świat. Bardziej przypominają mi muzykę Schuberta czy Debussy'ego. Z pozostałymi dziełami mam większy kłopot - tłumaczył Francesco Piemontesi.
11:57 Letnia Promenada piemontesi 4.08.2023.mp3 Francesco Piemontesi o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju i tegorocznym koncercie inauguracyjnym, którego był bohaterem (Letnia promenada/Dwójka)
Duszniki-Zdrój to jeden z najstarszych festiwali pianistycznych na świecie i zarazem najstarszy polskim festiwal muzyczny. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w sierpniu 1946 roku z okazji uczczenia 120. rocznicy koncertów charytatywnych 16-letniego Fryderyka Chopina. W swojej kilkudziesięcioletniej historii festiwal przeszedł znaczącą ewolucję - początkowo był imprezą krajową poświęconą wyłącznie twórczości Fryderyka Chopina, z czasem otworzył się na artystów z zagranicy i repertuar innych kompozytorów.
05:53 Dwójka Letnia promenada paleczny 4.08.2023.mp3 Dyrektor artystyczny Festiwalu w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny o Francesco Piemontesim (Letnia promenada/Dwójka)
***
Rozmawiała: Róża Światczyńska
Gość: Francesco Piemontesi (pianista)
Data emisji: 4.08.2023
Godz. emisji: 21.05
Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada".
pg