ZOBACZ WIDEO
[YouTube Program 2 Polskiego Radia]
Początkowo menuet miał budowę dwuczęściową, a od czasów Mozarta trzyczęściową, w której środkową część stanowił kontrastujący drugi menuet, zwany trio.
Popularny był już w baroku, kiedy był częścią suity barokowej. W muzyce okresu klasycyzmu jego rola znacznie wzrosła, był często trzecią częścią form opartych na cyklu sonatowym, takich jak: sonata, symfonia.
U romantyków, począwszy od Ludwiga van Beethovena, został wyparty przez scherzo.
- Najsłynniejszy z tańców dworskich, czyli menuetów, został skomponowany przez Luigiego Boccheriniego. Menuet jest symbolem wszelkiej możliwej sztuczności, jaka istnieje w muzyce artystycznej. Także hieratyczności, dworskości i w zasadzie już przeszłości. Ale wybierzemy się w tę podróż, tak ją wymyśliłem, mam nadzieję, że nie trzeba będzie używać pudru, a i pończochy będą wygodniejsze - tak na najbliższe spotkanie zapraszał słuchaczy Dwójki Waldemar Malicki.
Luigi Boccherini skomponował około 600 utworów, w tym m.in. 20 symfonii, liczne koncerty wiolonczelowe, setki utworów kameralnych, oratoria, kantaty, operę. Z ogromnego dorobku Boccheriniego największą popularność zdobył menuet z Kwintetu smyczkowego nr 13. W Polsce był także zaśpiewany przez Wojciecha Młynarskiego z jego własnym tekstem jako "Obiad rodzinny".
118:21 2022_01_08 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Historia menueta (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show
Prowadził: Waldemar Malicki
Data emisji: 8.01.2021
Godzina emisji: 10.00