Na liście kompozytorów, którzy zostawili nam taneczny repertuar znad Sekwany, są Chopin, Ravel, Berlioz, a nawet Michel Legrand.
Walce należą do najbardziej znanych i ulubionych dzieł Chopina. Kompozytor napisał około 25 utworów w konwencji walca, z których zachowało się osiemnaście (ponadto jeden o nie potwierdzonej autentyczności). Spośród 18 walców Chopin przeznaczył do publikacji i nadał liczbę opusową ośmiu kompozycjom.
Walce Chopina nie powielają jednak żadnych wzorów, lecz przynoszą muzykę niepowtarzalną, rozpoznawalną od pierwszych taktów, pełną elegancji, czaru i błyskotliwości, nierzadko naznaczoną głęboką ekspresją. Są wśród nich utwory krótkie, które można określić jako typowe miniatury taneczne, a także bardziej rozbudowane walce o charakterze tanecznego poematu.
Niektóre z walców Chopin traktował jako kompozytorskie "podarunki", wpisując je do sztambuchów na pamiątkę. Utwory takie należą do "prywatnego" nurtu twórczości, nieprzeznaczonego do publikacji (przykładem sentymentalny, prosty Walc f-moll [WN 55]). Kompozytor nie zamierzał również wydać drukiem szeregu młodzieńczych walców z okresu warszawskiego, wśród których znajdziemy już zarówno subtelne, liryczne miniatury (Walc h-moll [WN 19]), jak i walce wirtuozowskie (najcenniejszy jest w tej grupie niezwykle efektowny Walc e-moll).
[źródło: chopin.nifc.pl]
119:24 2022_01_29 10_00_06_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 W rytmie francuskich walców (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)
Zobacz wideo:
***
Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show
Prowadził: Waldemar Malicki
Data emisji: 29.01.2022
Godzina emisji: 10.00