Zobacz wideo:
(You Tube Programu 2 Polskiego Radia)
Naszym gościem w niedzielne przedpołudnie był pianista Łukasz Krupiński, zdobywca m.in.: głównej i specjalnej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Słowiańskiej w Mińsku (2011) oraz nagród w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (III nagroda, 2012; II nagroda ex aequo, 2015). Jest także półfinalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 roku.
Różne kolory brzmienia fortepianu
Łukasz Krupiński przyznał, że stara się wydobywać z fortepianu różne muzyczne kolory. - Szukam głębi i ekspresji, która jest dla mnie bardzo ważna - powiedział.
Australijskie koncerty z Orava Quartet
Mówił również o koncertach w Australii, gdzie niedawno występował z kwartetem o swojsko brzmiącej nazwie "Orava". - Dwóch muzyków tego zespołu ma polskie pochodzenie, rozmawialiśmy po polsku. Nazwa pisana jest przez "v", przez "w" mogłaby być niewłaściwie odczytana. Wykonaliśmy I kwintet fortepianowy Grażyny Bacewicz, dzieło sporych rozmiarów. Orava Quartet to światowej klasy zespół, każdy z muzyków sporo wniósł do naszej współpracy podczas prób - podkreślił Łukasz Krupiński.
Czytaj też:
Konkursy nie są najważniejsze
Pianista powiedział, że nie rozważał powrotu na Konkurs Chopinowski. - Uczestnictwo w konkursach nie jest dla mnie celem samym w sobie. Za tydzień mam 30. urodziny, to dla mnie moment, aby się zatrzymać i zastanowić nad przyszłością. Konkurs w San Marino miał dla mnie duże znaczenie, wielkie podziękowania dla Stowarzyszenia Ludwiga van Beethovena i pani Elżbiety Pendereckiej, którzy wspierają mnie przez te sześć lat - zaznaczył.
Shura Cherkassky - pianista wyjątkowo bliski
Łukasz Krupiński mówił również o pianiście, który jest mu szczególnie bliski. - Shura Cherkassky to artysta, którego poznałem dzięki mojemu mentorowi, Konradowi Skolarskiemu, wybitnemu polskiemu pianiście. Cherkassky miał w sobie nieprawdopodobną ekspresję, czystość emocji, szukał prawdy w muzyce, a to jest bardzo ważne. Był również kontrowersyjny, powtarzał, że nie wierzy w coś takiego jak styl pianisty. Staram się szukać tej swobody artystycznej - wyznał gość Dwójki.
58:39 2022_05_29 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Łukasz Krupiński: szukam głębi brzmienia fortepianu (Cafe "Muza"/Dwójka)
***
Ten znakomity polski pianista, mieszkający w Londynie, 17 października 2021 roku wystąpił w Wigmore Hall podczas uroczystej gali 50-lecia Stowarzyszenia Chopinowskiego w Londynie, w obecności JKW księżniczki Aleksandry, królewskiej patronki stowarzyszenia, oraz JKW księcia Kentu Edwarda. Jest Artystą Steinwaya i finalistą UK Piano Open, a także zdobywcą Grand Prix w San Marino.
Studiował pod kierunkiem takich pedagogów, jak Alicja Paleta-Bugaj i Konrad Skolarski (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), Arie Vardi (Hanower) i Dmitrij Aleksiejew (Royal College of Music w Londynie). Występował m.in. w Carnegie Hall/Stern Auditorium w Nowym Jorku, Cadogan Hall, St. Martin in the Fields i Royal Albert Hall w Londynie oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie, z recitalem streamingowanym na żywo do Lincoln Center w Nowym Jorku. Koncertował z Jerusalem Symphony Orchestra, Chicago Philharmonic, Buffalo Philharmonic Orchestra, The Orchestra of the Americas, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej i Santander Orchestra.
Jest cenionym interpretatorem muzyki Beethovena, Ravela i Skriabina.
(Źródło: nospr.org.pl)
***
Tytuł audycji: Cafe "Muza"
Prowadził: Andrzej Sułek
Gość: Łukasz Krupiński (pianista)
Data emisji: 29.05.2022
Godzina emisji: 10.00
mo