Muzyka niezapisana w nutach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 12:30
Z zasady kompozycje są zapisane w postaci nut. Jednak nim utwory zaczęły powstawać na partyturach kompozytorów, istniała improwizacja. Dziś specjalizują się w niej muzycy jazzowi i ludowi.
Pastuszek grający na fujarce, Karol Młodnicki
Pastuszek grający na fujarce, Karol MłodnickiFoto: Zbiory cyfrowe Muzeum Narodowego w Krakowie

Wspaniałym improwizatorem był na przykład Franciszek Liszt. Zapytany, jak gra na fortepianie, węgierski kompozytor i pianista miał mawiać: "otwieram klapę, kładę ręce i gram". I tak rzeczywiście było.

W XIX wieku wymagano wręcz od koncertującego wirtuoza, żeby improwizował. Nagminnie także podczas występów zmieniano zapis nutowy innych kompozytorów.

Współcześnie tę tradycję kontynuuje m.in. Gabriela Montero – wenezuelska pianistka, laureatka III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.

Posłuchaj
120:27 2023_01_21 10_00_00_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Muzyka niezapisana w nutach (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 21.01.2023

Godzina emisji: 10.00

uk/kor

Czytaj także

Kateryna Ziabliuk o "Pieśni lasu", wibracji miast i miłości do ziemi

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 07:00
Z pochodzącą z Kijowa pianistką Kateryną Ziabliuk rozmawialiśmy w audycji m.in. o programie "Pieśń lasu" – wydanym już dwukrotnie w różnych wersjach – z muzyką do tekstu słynnego dramatu Łesi Ukrainki z 1912 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazz i improwizacja na świecie – podsumowanie roku 2022

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 07:00
W audycji czekało na nas prawdziwie karkołomne zadanie: oto w dwie godziny staraliśmy się opowiedzieć o zagranicznych płytach z datą wydania "2022", które szczególnie zapadły nam w pamięć, a do tego większości z nich posłuchać!
rozwiń zwiń