John Hébert - groove z Luizjany

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 23:00
Amerykański kontrabasista bardzo dba o poprawną pisownię swojego nazwiska – z oznaczeniem akcentu nad pierwszą samogłoską. Choć sam już nie mówi po francusku i mieszka dziś w Nowym Jorku, składa w ten sposób hołd swoim francuskojęzycznym przodkom – osadnikom ze wschodniej Kanady, którzy w XVIII wieku przenieśli się na tereny Luizjany, tworząc barwną kulturę – i odmianę języka francuskiego – cajun.
John Hbert
John HébertFoto: Mat. pras.

Kilkukrotnie, szczególnie na płycie Byzantine Monkey, Hébert wracał muzycznie do swoich korzeni i chętnie o nich opowiada – nie tylko o samych tradycjach cajun, ale też o kulturze muzycznej Nowego Orleanu w całej jego okazałości:

„Słyszysz, jak zbliża się parada i najpierw nadchodzą tańczące do tej muzyki mażoretki z buławami i flagami... To mocny groove... Kiedy orkiestra jest już blisko, muzyka uderza w ciebie – i to jest doświadczenie fizyczne, nie tylko słuchowe. Nie jestem w stanie powiedzieć, na ilu paradach byłem,  od szkoły średniej starałem się być na nich co roku i słuchać tej muzyki. W jakimś sensie moje przywiązanie do pulsu i groove'u musi wiązać się właśnie z tym”.

John Hébert opowiadał też o narkotycznej euforii, jaką wyzwala granie muzyki improwizowanej, o inspirowanej wokalistyką Carmen McRae płycie Rambling Confessions z Jen Shyu, nagranym m.in. przy użyciu klawinetu albumie Spiritual Lover z Geraldem Cleaverem i Benoitem Delbecqiem. A że Johnem Hébertem rozmawialiśmy tuż po niesławnym szturmie zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol 6 stycznia 2021 roku, muzyk dał upust świeżym jeszcze emocjom.

W drugiej części programu słuchaliśmy nowości wydawniczych, m.in.: albumu grupy Casting Lots (Gosia Zagajewska, Ray Dickaty, John Cornell, Piotr Dąbrowski) wydanego przez oficynę Bocian, Pantopticum zespołu Rdza, Improvised Pop Songs Tomasza Licaka z Markiem Kądziela, fragmentu płyty Spada liść, niby nic (Tribute to Toshi Tsuchitori) kwartetu Piotr Dąbrowski/Jacek Buhl/Radosław Dziubek, Archiego Sheppa z Damu the Fudgemunk oraz duetu Ikue Mori/Tim Daisy.


Posłuchaj
115:41 2021_01_13 23_00_00_51_PR2_Nocna_strefa.mp3 John Hébert - groove z Luizjany (Nocna strefa/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 13.01.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Ben Dwyer po gaelicku o prawdziwej Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 09:45
"Oszukujemy samych siebie, pokazując światu fałszywą wizję Irlandii" - to słowa Benjamina Dwyera, który będzie gościem "Rozmów improwizowanych". Irlandzki gitarzysta (klasyczny i flamenco), kompozytor i improwizator to jeden z ciekawszych głosów w zespołach Barry’ego Guya. 
rozwiń zwiń