- Wydaje mi się, że ewolucja tego stylu, który podjęli ludzie z zupełnie innych kultur, była niezwykle stymulująca. I te zespoły, których posłuchamy, ciekawiej poradziły sobie z brzmieniem acid rocka, niż osławione grupy amerykańskie z Zachodniego Wybrzeża - zapowiadał Rafał Księżyk.
W "Nocnej strefie" pojawiły się mistrzowskie wariacje wokół tej formuły z zupełnie innych rejonów: czarne getto Ne Jersey (Funkadelic), Holandia (Group 1850), Niemcy (Guru Guru, Ash Re Tempel), Japonia (Acid Mothers Temple, Fuschitsuscha). Polskę reprezentuje Ścianka, w swym pierwszym garażowym wydaniu.
Playlista:
- Burning Of The Midnight Lamp – The Jimi Hendrix Experience
- Steel Sings – Group 1850
- I Put My Hands On Your Shoulder – Group 1850
- Free Your Mind And Your Ass Will – Funkadelic
- Der LSD Marsch – Guru Guru
- Bo Diddley – Guru Guru
- Impro – Ścianka
- Traummaschine – Ash Ra Tempel
- Magic II – Fushitsusha
- Electric Love Machine – Acid Mothers Temple & The Melt
116:02 27_04_2022 23_00_39_PR2_Nocna_strefa.mp3 Acid rock w diasporach (Nocna strefa/Dwójka)
***
Początki muzyki psychodelicznej sięgają lat 60. Nurt ten pojawił się wśród zespołów folkowych i rockowych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, jednak wraz z upływem czasu objął szeroką gamę popularnych muzycznych stylów. Twórcy takiej muzyki często sięgali po syntezatory, a także wyrafinowane efekty studyjne: wsteczne taśmy, szumy, opóźnienia i zapętlenia.
Acid rock nie jest gatunkiem, który łatwo zdefiniować. To mocniejsza rockowa i gitarowa strona klasycznej psychodeli lat 80. minionego wieku, zazwyczaj kojarzona z amerykańskimi zespołami Zachodniego Wybrzeża. Niewątpliwie, pomnikowym wykonawcą tego gatunku, jest Jimi Hendrix.
***
Tytuł audycji: Nocna strefa
Prowadził: Rafał Księżyk
Data emisji: 27.04.2022
Godzina emisji: 23.00