Współczesna muzyka awangardowa z Egiptu i Grecji

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 01:00
W "Nocnej strefie" przyjrzeliśmy się dwóm krajom wschodniej części Basenu Morza Śródziemnego, które czerpią z niezwykle bogatych tradycji poszczególnych części regionu: Egiptowi i Grecji.
Okładki płyt, których posłuchamy w audycji
Okładki płyt, których posłuchamy w audycjiFoto: materiały prom.

Poprowadziliśmy parabolę, która połączyła punkty rozrzucone na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Słuchaliśmy artystów tworzących muzykę, która wyrasta z tradycji, transponując ją na współczesne brzmienia.


Posłuchaj
116:40 2024_12_17 23_00_24_PR2_Nocna_strefa.mp3 Współczesna muzyka awangardowa z Egiptu i Grecji (Nocna strefa/Dwójka)

 


Zanim jednak zanurzyliśmy się w intrygujące uniwersum dźwięków egipskiego shaabi, electro-shaabi, popu i psychodelii, wspartego na solidnych beatach, przeplatanych subtelnością i zmysłowością lutni oud czy spokrewnionej z buzuki i sazem – buzuq (Alif, Maryam Saleh, Maurice Louca, Tamer Abu Ghazaleh, The Handover Trio), przypomnieliśmy wybitną i rewolucyjną postać "faraona gitary elektrycznej" Omara Khorshida i absolutnie kultowe, choć mało znane poza Egiptem kompozycje tragicznie zmarłego gitarzysty.

Nim pochyliliśmy się nad pudłem z zakurzonymi płytami 78rpm, podróżując w czasie po tawernach Smyrny - współczesnego Izmiru, Stambułu, Aten i Salonik, do których na swój sposób zapraszają nas współcześni re-interpretatorzy rebetiko (Andy Moor & Yannis Kyriakides, Trio Tekke), prześledziliśmy oryginalne nagrania twórców takich jak Kostas Roukounas, Rita Abatzi, Giorgos Mitsakis, Marika Papagika, Dimitris Perdikopoulos czy Markos Vamvakaris.

Słuchaliśmy także głównych reprezentantów Laïko, kolejnego etapu greckiej muzyki popularnej, czerpiącej obficie z folkloru: Gioty Lidii, Panosa Gavalasa oraz Steliosa Kazantzidisa.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzenie: Ula Nowak

Data emisji: 17.12.2024

Godzina emisji: 23.00

pg/dz

Czytaj także

Ruth Berlau - blisko Bertolta Brechta

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 07:00
- To jedna z najbardziej tragicznych biografii w historii artystek XX wieku. Jej relacja zawodowa i prywatna z Bertoltem Brechtem jest głęboko toksyczna, bardzo destrukcyjna, jednak Ruth Berlau była Brechtowi cały czas potrzebna - mówiła w Dwójce Anna Róża Burzyńska, krytyczka teatralna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z archiwów Requiem Records

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 01:00
Archive Series wytwórni Requiem Records to cykl, w ramach którego ukazują się unikalne nagrania z polskiego undergroundu lat 80. minionego wieku. 
rozwiń zwiń