30:19 2020_10_29 21_28_40_PR2_Pozegnania_demarczyk.mp3 Wspomnienie Ewy Demarczyk (Pożegnania/Dwójka)
Ewie Demarczyk od najmłodszych lat wróżono karierę muzyczną. Urodzona w 1941 r. w Krakowie, jako dziecko Demarczyk uczyła się gry na fortepianie, jednak w szkole średniej zafascynowała się sceną kabaretową. Ukończyła średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu, ale w 1961 r. zadebiutowała na deskach "Cyrulika" - kabaretu Akademii Medycznej w Krakowie. Akademię Muzyczną w klasie fortepianu porzuciła już po roku, by poświęcić się szkole aktorskiej. Uczęszczała do krakowskiej PWST. Występy w "Cyruliku" przyniosły jej pewną popularność i w 1962 r. Ewa Demarczyk zadebiutowała w zespole Piwnicy pod Baranami. Sprowadzili ją do niej zafascynowani talentem młodej piosenkarki Zygmunt Konieczny i Piotr Skrzynecki. Stała się gwiazdą Piwnicy pod Baranami, jedną z najsławniejszych osób w Krakowie.
W 1963 r. ukazał się pierwszy album Ewy Demarczyk, otrzymała także Nagrodę Specjalną podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie za "Czarne Anioły". Występowała także za granicą, m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Kubie, Brazylii. Gościły ją tak prestiżowe estrady jak Olympia, do której zaprosił ją właściciel słynnej sali koncertowej Bruno Coquatrix, zafascynowany głosem, charyzmą i nietuzinkową urodą polskiej piosenkarki. Występowała także w Genewie, z okazji 20-lecia powstania ONZ, a nawet w Carnegie Hall.
Ostatni koncert Ewa Demarczyk dała 8 listopada 1999 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Po roku 2000 całkowicie wycofała się z życia publicznego. I to także element jej legendy…
W audycji Ewę Demarczyk wspominali m.in. dziennikarz muzyczny Tomasz Szachowski i kompozytor Stanisław Radwan. Usłyszeliśmy także archiwalne wypowiedzi samej artystki.
***
Tytuł audycji: Pożegnania
Przygotowała: Monika Zając
Data emisji: 29.10.2020
Godzina emisji: 21.30