Tuba składa się z długiej metalowej (najczęściej mosiężnej) rury wielokrotnie zwiniętej w pętlę. Na końcach zwieńczona jest ustnikiem i szeroką czarą głosową. Tuby mają ustniki w kształcie filiżanki i zazwyczaj 4 wentyle. Niekiedy dodaje się 5 i 6 wentyl, by pomóc muzykowi w kontrolowaniu intonacji.
Instrumenty dęte blaszane, o niskiej barwie jak tuba, rozwijały się na początku XIX wieku. Wówczas skonstruowano ofikleidę – instrument nieco wyższy i cieńszy od tuby. Miał on klapy, jak saksofon, a nie wentyle. Tuba pojawiła się dopiero w latach 20. XIX wieku i rychło zastąpiła ofiklejdy w orkiestrach. Dawała bowiem ładniejszy dźwięk i łatwiej było na niej grać.
W orkiestrze tuby jako pierwszy użył Hector Berlioz, francuski kompozytor.
Tubę w utworach symfonicznych wykorzystywali: Richard Wagner, Johannes Brahms, Modest Musorgski, Piotr Czajkowski, Nikołaj Rimski-Korsakow, Gustav Mahler, Igor Strawinski, Carl Orff, Mieczysław Karłowicz, Witold Lutosławski, Wojciech Kilar, Paweł Mykietyn.
***
W cyklu "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.
58:23 2022_01_21 22_01_06_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Tuba - największy i najniżej brzmiący instrument w orkiestrowej rodzinie dętych blaszanych (Karnawał instrumentów)
***
Tytuł audycji: Karnawał instrumentów
Prowadził: Łukasz Borowicz
Data emisji: 21.01.2022
Godzina emisji: 22.00