Magma - zespół, który stworzył własny język

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 07:00
We Francji od 50 lat działa zespół, który stworzył własny język - kobaiański - a na swoich albumach rozwija opowieść o grupie kosmicznych wędrowców zasiedlających obcą planetę. Poznajcie Magmę. Na audycję tym razem zaprosiła połowa duet HCH, czyli Bartek Chaciński.
Bartek Chaciński
Bartek ChacińskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Hür, czyli "witajcie" po kobaiańsku - tak przywitał się ze słuchaczami Dwójki Bartek Chaciński, nagrywając zapowiedź najbliższej audycji. -. Jeśli ktoś nie zna kobaiańskiego, to najprawdopodobniej nie słyszał nigdy nagrań działającej od ponad 50 lat francuskiej grupy Magma. A jeśli ktoś nie słyszał tych nagrań, to ma jedyną w swoim rodzaju okazję w najbliższej "Nocnej strefie" - podsumował.

Grupa Magma powstała w Paryżu w 1969 roku, a jej założycielem był perkusista Christian Vander. Jej muzyczny styl określany jest mianem awangardowej odmiany rocka progresywnego.

Większość albumów zespołu ma charakter koncepcyjny, muzycy na kolejnych płytach rozwijają historię grupy uciekinierów z pogrążonej w chaosie Ziemi, którzy osiedlają się na planecie Kobaïa. Chcą tam stworzyć idealne społeczeństwo, popadają jednak w konflikt z mieszkańcami planety.


Posłuchaj
116:11 2022_10_20 23_00_03_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Magma - zespół, który stworzył własny język (Nocna strefa/Dwójka) 

Język kobaiański stworzony został właśnie przez członków zespołu Magma i używany jest w tekstach ich utworów. Zapraszamy na spotkanie z tą oryginalną grupą.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Bartek Chaciński

Data emisji: 20.10.2022

Godzina emisji: 23.00

mg/kor

Czytaj także

Jubileuszowy XX Unsound Festival - bańki pękają!

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 11:50
- Ideą festiwalu jest przebijanie "baniek" – łączenie się, spotykanie, wprowadzanie większej różnorodności do sceny muzycznej. Łączenie gatunków i scen pozornie do siebie niepasujących. Z jednej strony bańka muzyki poważnej i współczesnej, a drugiej - bańka muzyki klubowej. Na Unsoundzie przenikanie się wielu różnych scen jest możliwe - mówiła w Dwójce Gosia Płysa, szefowa Unsound Festival. W tym roku wydarzenie organizowane jest po raz dwudziesty i odbywa się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Analogowa magia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 07:00
Jak w dzisiejszych czasach produkuje się płyty bez użycia żadnych technologii cyfrowych? Mareks Ameriks, szef łotewskiej wytwórni Jersika, opowiedział w "Rozmowach improwizowanych" o nagrywaniu albumów "na setkę", montażu za pomocą kleju oraz nożyczek i o sporym – jak się okazuje – rynku taśm szpulowych.
rozwiń zwiń