Alice Guy-Blache. Pierwsza kobieta za kamerą

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 11:53
W kinach oglądać można film dokumentalny "Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache" Pameli B. Green. Jego bohaterką jest pionierka kinematografii, uznawana za pierwszą reżyserkę w historii X Muzy - Alice Guy-Blaché.
Alice Guy-Blach (z parasolką) - pionierka kina
Alice Guy-Blaché (z parasolką) - pionierka kina Foto: East News

Posłuchaj
19:54 Dwójka Magazyn filmowy 23.08.2020.mp3 Nieopowiedziana historia Alice Guy-Blache (Magazyn filmowy/Dwójka)

Eastern 1200.jpg
Kobiety i western

Francuzka swoją przygodę z kinem zaczęła, pracując jako sekretarka Léona Gaumonta. Szybko pięła się po szczeblach kariery, by w wieku 23 lat nakręcić swój pierwszy film - "Wróżkę w kapuście" (1896 r.). Była to oparta na baśniach opowieść o dzieciach, które rodzą się w kapuście. Banalne? Nie do końca. Wtedy nie istniało coś takiego jak scenariusz, a filmy zaczynały się od historii, które wymyślała sama reżyserka.

Po ponad dziesięcioletniej współpracy z wytwórnią Gaumont Alice Guy-Blaché wraz z mężem przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie założyła własne studio.

Szacuje się, że francuska pionierka miała udział – reżyserski, scenariuszowy czy producencki – w blisko tysiącu filmów. W dokumencie o tej nietuzinkowej postaci opowiadają m.in. Patty Jenkins, Ben Kingsley, Ava DuVernay czy Julie Delpy. Narratorką tej wyjątkowej opowieści o pierwszej kobiecie kina jest Jodie Foster. Realizacja obrazu zajęła Pameli B. Green aż 8 lat.

W audycji o Alice Guy-Blaché opowiadała Agnieszka Zając (Aurora Films). Wspominaliśmy również Adolfa Dymszę z okazji 45. rocznicy śmierci wybitnego aktora (20.08).

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 23.08.2020

Godzina emisji: 9.30

Zobacz więcej na temat: kino Beata Kwiatkowska Dwójka
Czytaj także

Amerykańska wolność przed dużym ekranem. Historia kina samochodowego

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 11:45
- Pierwsze kina samochodowe to są lata 30., dosłownie kilka lat po pierwszych filmach dźwiękowych, kiedy kino stało się bardzo popularne w Stanach - opowiadała w "Magazynie filmowym" Magdalena Maksimiuk, dziennikarka filmowa i amerykanistka.
rozwiń zwiń