Amerykańska wolność przed dużym ekranem. Historia kina samochodowego

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 11:45
- Pierwsze kina samochodowe to są lata 30., dosłownie kilka lat po pierwszych filmach dźwiękowych, kiedy kino stało się bardzo popularne w Stanach - opowiadała w "Magazynie filmowym" Magdalena Maksimiuk, dziennikarka filmowa i amerykanistka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Everett Collection

Posłuchaj
19:34 Magazyn filmowy 19 lipiec 2020 09_32_16.mp3 Renesans kina samochodowego i jego amerykańskie korzenie (Magazyn filmowy/Dwójka)

 

Pierwsze testowe pokazy kina samochodowego odbyły się na początku XX wieku. Na pomysł opatentowania seansów plenerowych, w trakcie których widownia mogłaby oglądać filmy w swoich własnych pojazdach, wpadł Richard Hollingshead. Pierwszy seans w kinie samochodowym odbył się 6 czerwca 1933 roku w Camden, w stanie New Jersey.

Wydarzenie reklamował slogan: "Zapraszamy całe rodziny, niezależnie od tego, jak głośne są Wasze dzieci!". - Amerykańskie Drive-in, to kawał pięknej kinematografii - podkreśliła Magdalena Maksimiuk. - W Stanach wszystko kojarzy się z wolnością i kino samochodowe to kwintesencja tej wolności. Właśnie o to chodziło, dzieciaki mogły się bawić na parkingach podczas, gdy rodzice oglądali filmy. 

Czytaj także:

Kontekst filmowy w twórczości Ennia Morricone

Kobiety i western

W odróżnieniu od koncertów, rewii, teatrów, czy nawet kin stacjonarnych, gdzie obowiązywały określone obyczaje, wersja samochodowa nie stawiała widzom specjalnych wymagań. Pierwszym filmem obejrzanym przez samochodowe szyby była skrócona wersja produkcji Two White Arms, o zmienionym tytule: Wives Beware.

Masowe wkroczenie telewizji do amerykańskich domów w latach 70. ostudziło entuzjazm widzów. W ostatnich miesiącach Drive-in znów odżyło. - W czasie epidemii w Stanach kina samochodowe posłużyły za substytut normalnych kin - tłumaczyła dziennikarka. - Można było spotykać się ze znajomymi, chociaż w innym samochodzie. To był społeczny element kin - dodała.

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Goście: Magdalena Maksimiuk (dziennikarka filmowa i amerykanistka)

Data emisji: 19.07.2020

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

"Psy 3". Cezary Pazura: duża odpowiedzialność, ale i przygoda

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:24
- To jest przede wszystkim odpowiedzialność. Odpowiedzialność za słowo, za wygląd, za wszystko. Ale jest to też przygoda. Spotkać się na planie z tak wspaniałymi kolegami i wybitnymi aktorami, to robi wrażenie - mówił w Dwójce odtwórca roli Waldemara Morawca w najnowszej części kultowych "Psów" Władysława Pasikowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurosawa niezmiennie inspirujący

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 10:00
- Przez japońskich krytyków nie był aż tak bardzo ceniony, ponieważ krytykowano go za to, że być może nadmiernie inspirował się zachodnimi gatunkami filmowymi, ale on przez cały czas odwoływał się do tych wyzwań, z jakimi Japonia zmagała się po wojnie, do japońskiej tożsamości, często pokazując ją w krytycznym świetle - mówiła w Dwójce filmoznawczyni Jagoda Murczyńska.
rozwiń zwiń