Świąteczne klasyki. Händel, Czajkowski, Korngold i inni

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 16:00
Co łączy takich kompozytorów, jak Erich Wolfgang Korngold i Georg Friedrich Händel? Obaj tworzyli muzykę, która towarzyszy nam co roku podczas świąt Bożego Narodzenia.
Muzyka pomaga stworzyć niesamowity klimat świąt Bożego Narodzenia
Muzyka pomaga stworzyć niesamowity klimat świąt Bożego NarodzeniaFoto: Shutterstock/Pixel-Shot

Ale nie oni jedyni w mistrzowski sposób potrafili oddać nieuchwytną atmosferę tego pięknego czasu. W audycji przysłuchiwaliśmy się muzyce różnych epok związanej ze świętami. W programie pojawiły się kompozycje wspomnianego już Ericha Wolfganga Korngolda czy Ottorina Respighiego.

Nie zabrakło również Concerto Grosso Arcangela Corellego – Fatto per la notte di Natale, znanego jako Koncert bożonarodzeniowy, a także fragmentów "Mesjasza" Georga Friedricha Händla i "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego.

Ta niezwykle piękna, nastrojowa muzyka tworzy klimat Bożego Narodzenia i w połączeniu z tradycyjnymi zwyczajami, takimi jak ubieranie choinki, śpiewanie kolęd czy dzielenie się opłatkiem przy wigilijnej wieczerzy, pozwala wykreować niezwykłą atmosferę w naszych domach.

Zaprosiliśmy do spędzenia tego świątecznego czasu z radiową Dwójką, cieszymy się, że byliście Państwo z nami.

Dodajmy, że utworu "Mesjasz" Georga Friedricha Händla w szerszej odsłonie będą Państwo mogli wysłuchać pierwszego dnia świąt (25.12) o godz. 19.30 w specjalnej audycji okolicznościowej.


Posłuchaj
59:27 2021_12_24 15_00_02_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Świąteczne klasyki. Händel, Czajkowski, Korngold i inni (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 24.12.2021

Godzina emisji: 15.00


Czytaj także

Boże Narodzenie w Raju. "Rok 2020 był przełomowy dla muzyki dawnej"

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 10:45
- Festiwal Muzyka w Raju nie może stać się wyłącznie projektem internetowym. Ale wiemy też, że nasz festiwal nie kończy się, gdy wybrzmiewa ostatni dźwięk, tylko trwa dalej. A to musi się stać przy pomocy innych mediów, które są bardziej atrakcyjne - mówił w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka w Raju.
rozwiń zwiń