Hector Berlioz do historii muzyki przeszedł jako twórca symfonii romantycznej oraz prekursor nowoczesnej kolorystyki. Jego działalność nadała kierunek rozwoju XIX-wiecznej symfonice.
- Jeśli chodzi o perkusję, Hector Berlioz jest kompozytorem absolutnie nieskończenie ciekawym i nieskończenie innowacyjnym - mówił prowadzący audycję Łukasz Borowicz.
Zauważył też, iż nie bez znaczenia jest fakt, że twórca ten sam grał na instrumentach perkusyjnych, a także na gitarze (w przeciwieństwie do swoich "kolegów po fachu" nie był natomiast pianistą). - Być może właśnie temu, że nie grał na fortepianie, zawdzięczamy fakt, że jego muzyka jest tak nieregularna, tak zaskakująca i tak bogata we wszelkie efekty, które podkreślone są perkusją - przekonywał prowadzący.
Czytaj także:
Orkiestra symfoniczna - jeśli chodzi o liczebność i rodzaje wykorzystywanych instrumentów - zmieniała się na przestrzeni wieków i w zasadzie dotąd nie uzyskała ściśle określonego kształtu. Perkusiści nie pojawiają się we wszystkich utworach muzyki symfonicznej, a często kojarzeni są z muzyką rozrywkową czy jazzową, stąd ich mniejsza zauważalność w świecie klasyki.
Przysłuchajmy się zatem brzmieniu perkusji w muzyce orkiestrowej. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
57:00 2022_04_22 22_05_29_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Perkusja raz jeszcze. Nieregularność muzyki Berlioza (Karnawał instrumentów/Dwójka)
***
Tytuł audycji: "Karnawał instrumentów"
Prowadził: Łukasz Borowicz
Data emisji: 22.04.2022
Godzina emisji: 22.00