W audycji przyjrzęliśmy się instrumentom zupełnie nieoczekiwanym, zaskakującym, drobnym instrumentalnym niespodziankom i nieskrępowanej wyobraźni twórców muzyki poważnej.
Łukasz Borowicz opowiedział m.in. o violi d'amore - dawnym instrumencie, pochodzącym jeszcze z XVII wieku. W Polsce nazywana jest wiolą miłosną, altówką miłosną lub amorką – jej brzmienie jest wysokie, bardzo słodkie, kojarzące się przede wszystkim z barokiem lub klasycyzmem. Jej obecność we współczesnym repertuarze jest wręcz znikoma.
Pojawiła się również orkiestra akordeonów, a także jeden z pierwszych instrumentów elektrycznych, którego historia sięga czasów I wojny światowej - czyli Fale Martenota, spopularyzowane głównie przez wielkiego francuskiego mistrza Oliviera Messiaena.
W audycji nie zabrakło też... strażackich syren.
58:43 2022_03_25 22_00_32_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Instrumenty osobliwe (Karnawał instrumentów/Dwójka)
***
Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?
W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.
Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hektora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz.
***
Tytuł audycji: "Karnawał instrumentów"
Prowadził: Łukasz Borowicz
Data emisji: 25.03.2022
Godzina emisji: 22.00