Dyrygent Łukasz Borowicz i zespoły Polskiego Radia znalazły się w gronie artystów nominowanych do Fryderyka w kategorii: Album roku - muzyka oratoryjna i operowa. Potrójny album z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego ukazał się w listopadzie ubiegłego roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
W nagraniach wyróżnionych nominacją wzięły udział Chór Polskiego Radia w Krakowie, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie i Chór Filharmonii Wrocławskiej oraz soliści: Marta Boberska (sopran), Patryk Rymanowski (bas), Leszek Skrla (baryton), Robert Gierlach (bas) i Piotr Nowacki (bas), Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Anna Lubańska (mezzosopran), Robert Gierlach (bas-baryton), Paweł Skałuba (tenor), Ryszard Minkiewicz (tenor), Wojciech Gierlach (bas) i Dariusz Machej (bas).
Łukasz Borowicz. Potrójny album z operami "Verbum nobile" Stanisława Moniuszki i "Zemsta za mur graniczny" Zygmunta Noskowskiego
W tym roku Fryderyki - nagroda polskiej branży muzycznej - zostanie przyznana po raz 30.
O decyzji Jury dowiemy się podczas Gali wręczenia nagród w kwietniu tego roku.
Łukasz Borowicz (rocznik 1977) - dyrygent, skrzypek, meloman, kolekcjoner, odkrywca dzieł zapomnianych, radiowiec; jest dziś jedną z najjaśniej świecących gwiazd polskiego życia muzycznego. Był asystentem Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej i Kazimierza Korda w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
W latach 2007-2015 był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej (obecnie Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie), a od sezonu 2021/2022 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektorem muzycznym Filharmonii Poznańskiej oraz pierwszym dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej. Jego dorobek fonograficzny obejmuje dziesiątki płyt i setki godzin nagrań radiowych.
mat.prasowe/id