- Andrzej Waligórski urodził się w Nowym Targu, dzieciństwo i młodość spędził na Kresach, a dorosłe życie związał z Wrocławiem.
- Był radiowcem, poetą, satyrykiem i tekściarzem.
- W 2022 roku minie 30 lat od jego śmierci.
Czy pamiętają Państwo przygody trzech rezolutnych wojaków? Nie, nie tych z "Trylogii", lecz tych z radiowej parodii dzieła Sienkiewicza autorstwa Andrzeja Waligórskiego, poety, satyryka i "tekściarza" (jak sam się określał). I to właśnie autor między innymi "Rycerzy" był bohaterem ostatniej w tym roku audycji "Dwie do setki".
Urodził się w październiku 1926 roku w Nowym Targu. Jego rodzice silnie związani byli z polskimi Kresami, terenami z centrum we Lwowie. To właśnie tam, w dzieciństwie, pierwszy raz zetknął się z audycjami radiowymi, jak chociażby "Wesołą Lwowską Falą", do której wracał z nostalgią w swoich wspomnieniach. O wojennych przeżyciach nie lubił mówić, choć odcisnęły na nim silne piętno.
Andrzej Waligórski - legenda radiowego kabaretu
"Rycerze", "Cysorz", "Pan Dreptak" – teksty Andrzeja Waligórskiego bawiły radiową publiczność w całej Polsce. Był jednak twórcą na wskroś wrocławskim (dziś jedna z ulic w tym mieście jest nazwana jego imieniem). W redakcyjnym pokoju nr 202, od którego nazwę wzięła jedna z najpopularniejszych w Polsce audycji rozrywkowych, wprowadzał przyjazną atmosferę, choć z cenzurą potrafił wojować.
Związany był też z wrocławskimi kabaretami i tworzył własne grupy. Pierwszą z nich był kabaret "Zielony gacek", kolejną "Dreptak". Inny ważny składnik jego twórczości stanowiły piosenki, do których pisał słowa. Śpiewały je między innymi: Sława Przybylska, Maria Koterbska, Tadeusz Chyła, Alina Janowska oraz Iga Cembrzyńska.
Andrzej Waligórski we wspomnieniach
W audycji rozmawialiśmy o różnych obliczach Andrzeja Waligórskiego - zarówno tym zawodowym, scenicznym, jak i prywatnym. Spotkaliśmy się z członkami jego rodziny, z przyjaciółmi i współpracownikami.
118:20 2021_12_18 15_00_04_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Andrzej Waligórski - legenda radiowego kabaretu (Dwie do setki/Dwójka)
Syn zmarłego w 1992 roku bohatera audycji, Marek Waligórski, wspominał, że jego rodzice prowadzili otwarty dom. - Bywało u nas bardzo dużo ciekawych osób. Ojciec pisał te audycje do radia, gdzie na początku występowali aktorzy, nie było jeszcze Kabaretu Elita. W związku z tym często przychodzili do nas aktorzy wrocławscy i nie tylko, jak Zbigniew Cybulski, Igor Przegrodzki czy Witold Pyrkosz - opowiadał.
Z archiwalnych nagrań przemówił do nas również sam Andrzej Waligórski.
Audycję premierowo wyemitowaliśmy 18 grudnia 2021 roku, natomiast 15 października 2022 zaprosiliśmy Państwa na powtórkę programu.
***
Tytuł audycji: Dwie do setki
Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla
Goście: Marek Waligórski (syn Andrzeja Waligórskiego), Maria Woś (wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia Wrocław i felietonistka), Jerzy Skoczylas i Stanisław Szelc (współtwórcy kabaretu "Elita"), Aleksander Olek Grotowski (wykonawca piosenek Andrzeja Waligórskiego), Marek Łaciak (manager muzyczny)
Data emisji: 18.12.2021 oraz 15.10.2022
Godzina emisji: 15.00