Jan Holoubek: ojciec "płynął" koło mnie

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 17:04
- Nigdy mną nie sterował, tylko w pewien sposób dawał przykład, tak sobie był obok mnie. Był przy tym czujny, bo wiem, że śledził moje życie, ale nigdy się w nie nie wtrącał - mówił w Dwójce Jan Holoubek, operator i reżyser, a prywatnie syn Gustawa Holoubka. 6 marca minie 15. rocznica śmierci wybitnego aktora.
Gustaw Holoubek
Gustaw HoloubekFoto: Tomasz Krufczyk/Forum

Gigant wśród aktorów

Gustaw Konrad w "Dziadach" wyreżyserowanych przez Kazimierza Dejmka czy wrażliwy Profesor Tutka u Andrzeja Kondratiuka – każda jego rola odtwarzana jest po mistrzowsku, a każda wykreowana postać jest jednakowo przekonywająca. Gustaw Holoubek – jeden z najwybitniejszych aktorów w naszej historii, laureat Wielkiego Splendora, nagrody zespołu artystycznego Teatru Polskiego Radia był bohaterem audycji "Dwie do setki". 

Gustaw Holoubek urodził się w 1923 roku w Krakowie. Po skończeniu Wyższej Szkoły Aktorskiej zadebiutował na scenie krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego. W filmie debiutował w roku 1953 rolą Feliksa Dzierżyńskiego w obrazie "Żołnierz zwycięstwa".

"Gucienko był Gustawem czarodziejem"

Przez ponad pół wieku swojej działalności aktorskiej związany był z wieloma teatrami m.in. Dramatycznym w Krakowie oraz warszawskimi: Polskim, Dramatycznym, Narodowym, Ateneum (gdzie pełnił obowiązki dyrektora artystycznego). W latach 1970-81 był prezesem SPATIF-u-ZASPU. Wykładał również w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

O wcieleniach filmowych i teatralnych, ale też o radiowych rolach Gustawa Holoubku rozmawialiśmy z prof. Barbarą Osterloff z PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Januszem Kukułą – dyrektorem i reżyserem Teatru Polskiego Radia i z reżyserem Maciejem Wojtyszko.


Posłuchaj
117:04 2023_03_04 15_00_21_PR2_Dwie_do_setki.mp3 W 15. rocznicę śmierci Gustawa Holoubka (Dwie do setki/Dwójka) 

Nie zabrakło też wspomnień rodzinnych, żony Magdaleny Zawadzkiej i syna Jana Holoubka. Przypomnieliśmy ponadto wypowiedzi samego Gustawa Holoubka, słuchowiska z jego udziałem, a także prozę i poezje w jego interpretacji - nagrania zachowane w archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Jakub Kukla

Goście: Barbara Osterloff (PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie), Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia, Maciej Wojtyszko (reżyser), Magdalena Zawadzka (aktorka), Jan Holoubek (reżyser i operator)

Data emisji: 4.03.2023

Godzina emisji: 15.00

pg/gs

Czytaj także

Przy stoliku z Holoubkiem, Konwickim i Łapickim

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2019 18:00
- Nie chciałbym, by nasz stolik był nazywany literackim, filozoficznym czy politycznym - mówił Tadeusz Konwicki w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia o swoich słynnych kawiarnianych spotkaniach z Gustawem Holoubkiem i Andrzejem Łapickim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gustaw Holoubek urodził się ze skrzydłami"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 19:10
- Nie mogłam znaleźć dystansu do tej wielkiej postaci, bo to jest waga ciężka w historii teatru i kulturze polskiej - mówiła w Dwójce Zofia Turowska, biografka m.in. Agnieszki Osieckiej, Janusza Majewskiego, Zofii Nasierowskiej. W książce "Gustaw. Opowieść o Holoubku" odkrywa nieznane fakty z życia aktora, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka w kontekście osobistym i politycznym.
rozwiń zwiń