- Hasło pikniku, który odbędzie się w sobotę (27.05) w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie, to "Rewolucje naukowe". Jego inspiracją jest rok wielkiego astronoma - Mikołaja Kopernika. Wstęp wolny.
- Wśród animacji przygotowanych przez radiową Jedynkę będzie m.in. pokaz rewolucyjnych osiągnięć naukowych, z których korzysta sport w piknikowej wersji porannej gimnastyki Piotra Galusa.
- Z kolei Artur Wolski zabierze chętnych na Planetę Robotów. Dziennikarz Programu 1 Polskiego Radia zaprezentuje, jak zbudować i zaprogramować wymarzone roboty. Skonstruujemy także niepowtarzalne budowle z klocków.
Dyrektor odpowiedzialna za Piknik Naukowy w Centrum Nauki Kopernik Katarzyna Młynek zapowiada, że na PGE Narodowym "będzie wiele się działo". - Mamy ponad 100 wystawców z Polski i z całego świata, a każdy wystawca to co najmniej trzy eksperymenty. Będzie więc minimum 300 ciekawych wydarzeń. Nowością będzie… Kopernik, bo nasz robot Kopernik odwiedzi piknik - mówi Katarzyna Młynek.
Zobaczymy także m.in. biomedyczną rękę. - Polscy naukowcy mają ambicje, aby stworzyć całego człowieka robotycznego, który będzie przypominać, jeden do jednego, człowieka. Do tej pory udało im się stworzyć tylko rękę. Ona ma udźwig do 20 kilogramów, ale, jak rozumiem, pracują i możemy czekać aż będzie cały człowiek - opowiada gość audycji.
- Tych robotycznych technologii będzie też sporo w naszej "Strefie zdrowia". Tam również, uważam, powinni państwo zajść i zobaczyć, jak wygląda współczesna medycyna oraz jak technologie i sztuczna inteligencja pomagają nam ratować życie - dodaje Katarzyna Młynek.
23:26 2023_05_23 19_30_21_PR1_Eureka.mp3 26. Piknik Naukowy. Ponad 100 wystawców i minimum 300 wydarzeń (Jedynka/Eureka)
Specjalne strefy
Na Pikniku Naukowym pojawi się kilka specjalnych stref. - Zachęcam do odwiedzenia wszystkich. Na pewno znajdą coś rodziny z dziećmi, bo jest "Strefa zrób to sam", w której można będzie pomajsterkować, zrobić własnego robota czy rakietę, a być może jeszcze jakieś inne urządzenia - zauważa Katarzyna Młynek.
- Będzie "Strefa cywilizacji", a także "Strefa kultowych eksperymentów" oraz "Strefa organizatorów" i tam serdecznie zapraszam - kontynuuje.
"Kultowe eksperymenty" to m.in. mówienie helem, które od lat cieszy się ogromną popularnością. - Mnie bardzo fascynuje autobus na wodór, który nie tylko jest ekologiczny, ale również oczyszcza powietrze. Na pewno będzie można wsiąść - zachęca Katarzyna Młynek.
Źródło: Centrum Nauki Kopernik/YouTube
Zagraniczni goście
Co zaproponują w tym roku zagraniczni goście pikniku? - W namiocie Kopernika będziemy gościć Kluby Młodego Odkrywcy z Armenii, Ukrainy, Gruzji i Rumunii. Będą to opiekunowie wraz z dzieciakami. Będą eksperymentować - mówi Katarzyna Młynek.
- Goście z zagranicy będą przede wszystkim na scenie piknikowej. Tam będą wybuchy, ogień, duża dawka poczucia humoru. Będziemy mogli decydować, jak zmienić pokaz i w którą stronę powinien pójść. Będą grupy z Czech, Estonii, Finlandii, Słowenii i oczywiście grupa pokazowa z Kopernika - dodaje nasza rozmówczyni.
Gość Jedynki przyznaje: - Piknik daje możliwość spotkania naukowca. Jest okazją do tego, żeby porozmawiać, dowiedzieć się, na czym polega jego praca, i przyjrzeć się kołom naukowym. To jest kwestia zachwytu, pasji i ciekawości. Oczywiście nie każdy tym naukowcem zostanie, ale jakiś procent - na pewno.
Tu czytaj więcej o aktywnościach Jedynki podczas 26. Pikniku Naukowego>>>
Poza tym w audycji:
Największa inwestycja muzealna w historii Polski. Na terenie Cytadeli Warszawskiej powstaje Muzeum Historii Polski, które ma otworzyć swoje podwoje w tym roku. Dlaczego to największa inwestycja muzealna w historii Polski? Jak opowie najważniejsze wydarzenia polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych? Gościem audycji był dr Michał Przeperski z Muzeum Historii Polski.
Czytaj także:
***
Goście: Katarzyna Młynek (dyrektor odpowiedzialna za Piknik Naukowy w Centrum Nauki Kopernik), dr Michał Przeperski (Muzeum Historii Polski)