- W środę (15.11) w Instytucie Teatralnym w Warszawie odbyło się spotkanie wokół książki "Janusz Kukuła. Ja to ktoś inny" autorstwa Tomasza Lerskiego.
- Jest to zbiór opowieści, wspomnień i anegdot wieloletniego dyrektora Teatru Polskiego Radia, reżysera ponad 1500 słuchowisk i autora licznych adaptacji.
- Książka została wydana pod patronatem Polskiego Radia.
- Co o Januszu Kukule mówią jego uczniowie?
Janusz Kukuła, mimo że jest legendą radia, nie mówi często o sobie. Jednak w biografii napisanej przez Tomasza Lerskiego nieco odsłania się przed nami.
- Troszeczkę się chowam. Tym razem chowam się za historiami, które w jakimś sensie ukształtowały tego człowieka, który wspomina, czyli mnie, bo to ma być takie świadectwo losu jednostki. Mam nadzieję, że czytelnicy, nie tylko ci, którzy mnie znają, odnajdą tam jakąś prawdę o współczesności. Natomiast znajomi dowiedzą się rzeczy, o których nigdy nie mówiłem. To tylko w przedszkolu gadałem dużo, a później moje życie upłynęło raczej na słuchaniu niż na mówieniu - komentuje Janusz Kukuła.
Dyrektor Teatru Polskiego Radia dodaje: - Taka okazja trafia się jedna w życiu, bo przecież już nic więcej nie powstanie. Ta okazja sprawiła, że kilka opowieści, które w mojej ocenie zasługiwały czy zasługują na upamiętnienie, znalazło się tam.
W książce poznajemy drogę Janusza Kukuły od małego chłopca aż do tego, co jest tu i teraz. - To jest bardzo onieśmielające, ale zdobyłem się na taką odwagę, by jakoś zamknąć i podsumować swoją artystyczną drogę - przyznaje.
10:48 Jedynka/Kulturalna Jedynka - 16.11.2023 Kukuła Janusz Kukuła. Jak stał się legendą Polskiego Radia? (Kulturalna Jedynka)
Teatr Polskiego Radia jest wzorcem jakości
Janusz Kukuła jest też pedagogiem i nauczycielem dla wielu twórców radiowej sztuki, autorów tekstów, aktorów i młodych reżyserów. Kilka lat temu, by kształcić adeptów reżyserii radiowej, w Szkole Wajdy powstał dzięki dyrektorowi specjalny kurs. Byli studenci, dziś reżyserzy Teatru Polskiego Radia, powiedzieli parę słów o swoim nauczycielu.
Piotr Skotnicki: Zawsze powtarza, że kiedy ktoś choć raz znajdzie się w radiowym studio, to już zawsze będzie marzył, żeby tam wrócić. Mówi też, że aby nagrać słuchowisko, najpierw trzeba je usłyszeć w wyobraźni. Że bez pokory i cierpliwości niczego się nie osiągnie, nie tylko w sztuce, ale w ogóle w życiu (…). Teatr Polskiego Radia wiele zawdzięcza panu dyrektorowi, który przeprowadzał go przez wiele burz i dziejowych zawieruch. Także dzisiaj, w dobie przeróżnych podcastów i innych audialnych form masowego rażenia, teatr radiowy pozostaje wzorcem jakości i rozmachu artystycznego.
Anna Szamotuła: Dzięki niemu zyskałam pewnego rodzaju nową logikę myślenia artystycznego czy nową dyscyplinę myślenia artystycznego w zaproponowanym projekcie.
Paulina Pikiewicz: Gratuluję napisania książki, która na pewno ze względu na jej tytuł, ale też całą otoczkę, którą wokół niej stworzył, jest dla niego bardzo ważna i przełomowa, może podsumowująca.
Dyrektor Kukuła dał szansę żyć marzeniem
Tomasz Zacharewicz: Czasami tak jest, że spotykamy ludzi, którzy dokonują zmiany w naszym życiu. Tak mogę nazwać spotkanie z dyrektorem Januszem Kukułą. Całe życie zawodowe wędrowałem do radiowego teatru wyobraźni, a pan dyrektor otworzył do niego drzwi. Pokazał, że to wcale nie jest marzenie, które nie może się spełnić. Dał szansę, by żyć tym marzeniem.
Przemysław Ostrowski: Zawsze powtarzał, że wszyscy uczymy się przez całe życie. Wziąłem sobie do serca, by być czułym wobec świata i wymagającym wobec siebie. Żeby znaleźć w sobie stworzenie, które będziemy otaczać opieką i czułością, aby nieustannie pracować nad sobą, by dążyć do takiej artystycznej doskonałości.
Przemysław Wyszyński (aktor): Odkąd go poznałem, aż do tej pory, jest dla mnie niezmiennie wielką inspiracją. Był źródłem mojej osobistej inspiracji do tego, żeby pomyśleć o reżyserowaniu. Udzielił mi trzech lekcji reżyserii, których trzymam się, przy jakimkolwiek projekcie bym nie pracował. One zawsze sprawdzają się. Zdaniem pana dyrektora Kukuły sztuka reżyserii to przede wszystkim sztuka dobrego obsadzania aktorów w rolach. Po drugie nieprzeszkadzanie aktorom w pracy, a po trzecie i najważniejsze, reżyser powinien kochać swoich aktorów.
Czytaj także:
***
Data emisji: 15.11.2023 r.