- Tematem audycji były tym razem listy. W 100-letniej historii Polskie Radio odebrało ich miliony.
- Największą część korespondencji słuchacze adresowali do Matysiaków, bohaterów radiowego serialu. Wysyłali im także nietypowe prezenty.
- Podczas audycji aktorka Justyna Sieńczyłło zdradziła też, jakie listy otrzymuje od wielbicieli jej talentu.
W audycji "Dwie do setki" tym razem zaczytaliśmy się w korespondencji. Do Polskiego Radia przez niemal sto lat jego istnienia przyszły miliony listów.
Jacek Fedorowicz odpowiada na listy
Wybrane z nich odczytywane były też na antenie albo wpływały na losy programów, słuchowisk. Niekiedy radio odpowiadało na wiadomości nieadresowane do siebie. Robił to Jacek Fedorowicz w kultowym, satyrycznym programie "60 minut na godzinę". Jednego z jego felietonów wysłuchaliśmy podczas audycji:
- Ciekawostką naszej rubryki jest to, że odpowiadamy na listy, których nie otrzymaliśmy, na listy pisane nie przez nas i nie do nas. Odpowiadamy na listy pisane do prasy codziennej - objaśniał Jacek Fedorowicz.
Odp.: Państwo Matysiakowie
Na wielu listach adresowanych do Polskiego Radia widniało nazwisko "Matysiakowie". Chodzi oczywiście o bohaterów kultowego serialu radiowego emitowanego na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Słuchacze składali im życzenia okolicznościowe albo udzielali rad czy przestróg. Byli też i tacy, którzy wysyłali prezenty.
- Ilekroć Matysiak zakaszlał czy zachorował, przychodziły listy: "Proszę pana, niech pan nie bierze żadnej aspiryny. My tu przesyłamy panu sok malinowy, najlepiej pić go z herbatą" - relacjonowała Agnieszka Kordowicz, wicedyrektorka Archiwum Polskiego Radia.
Czy ktoś z Państwa pisze jeszcze listy?
30 kilogramów maku
Kiedy z kolei pani Helena Matysiak piekła makowiec na święta i narzekała, że nie może kupić maku, ktoś przysłał na adres radia 30 kilogramów tego przysmaku.
- Pani Matysiakowa również narzekała, że pierze cały czas w balii, więc po jakimś czasie przysłano pralkę ufundowaną przez pracowników firmy produkującej takie urządzenia - mówiła Agnieszka Kordowicz. - Zawsze te wszystkie rzeczy przysyłane przez słuchaczy były przekazywane osobom potrzebującym - zapewniła.
118:34 2024_02_17 15_00_08_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Sztuka pisania listów. Polskie Radio odebrało miliony listów od słuchaczy (Dwie do setki)
Listy do Teatru Kamienica
Podczas naszej audycji aktorka Justyna Sieńczyłło zdradziła, jakie listy otrzymuje od wielbicieli jej talentu, jakie listy otrzymywał jej mąż Emilian Kamiński i jakie spływają do Teatru Kamienica. Przysłuchiwaliśmy się też pocztówkom dźwiękowym - o tych unikatowych ze swojej kolekcji opowiedział Piotr Metz.
Pocztówka do Powstańca
Nie mniej wyjątkowa jest akcja "Pocztówka do Powstańca", nad czym również się pochyliliśmy. A o roli, jaką sztuka epistolografii odgrywa w rozwoju historii ludzkości, opowiedziała prof. Katarzyna Sicińska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Nie zabrakło cytatów z archiwum, a także zagadek związanych z korespondencją słynnych par artystycznych.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Dwie do setki
Prowadzili: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Roch Siciński
Goście: Agnieszka Kordowicz (wicedyrektorka Archiwum Polskiego Radia), Justyna Sieńczyłło (aktorka), Piotr Metz (dziennikarz radiowy), prof. Katarzyna Sicińska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Data emisji: 17.02.2024
Godzina emisji: 15.00
mgc/mo/zch/wmkor