Oglądaj wideo:
- Na to spotkanie wybraliśmy utwory, które będą miały swoją premierową rejestrację. Jedynym wyjątkiem od tej reguły będzie utwór otwierający koncert: kompozycja geniusza z Salzburga, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Divertimento D-dur KV 136. Twórczość Mozarta stała się bardzo bliska sercu wszystkich członków zespołu już w toku naszej edukacji. Mieliśmy szczęście pracować z wybitnymi interpretatorami jego muzyki, co zaowocowało wspólną fascynacją jego utworami. Z biegiem lat nasza pasja związana z muzyką Mozarta nie słabnie, wciąż odkrywamy nowe muzyczne niespodzianki, które niosą ze sobą jego utwory. Wśród naszych aranżacji W.A. Mozarta na kwartet gitarowy mamy już dwie kompozycje: Kwartet fletowy D-dur KV 285 oraz wspomniane Divertimento. Ta lista z pewnością się wydłuży w kolejnych latach - mówili przed koncertem artyści.
Kolejnym punktem programu były aranżacje miniatur fortepianowych epoki romantyzmu.
Premiery podczas "Miejscówki z Dwójką"
Jako pierwsza zabrzmiała kompozycja Ignacego Jana Paderewskiego – męża stanu, wybitnego pianisty i kompozytora oraz patrona uczelni (Akademii Muzycznej w Poznaniu), w której założono Erlendis Quartet w 2013 roku. Aranżacja Nokturnu B-dur op. 16 nr 4. powstała na potrzeby występu na Międzynarodowym Festiwalu Paderewskiego w Warszawie, jednak od czasu powstania aranżacji utwór przyjął się w repertuarze koncertowym zespołu.
- Kompozycja Paderewskiego jest dobrze znana miłośnikom muzyki fortepianowej, stąd mamy nadzieję, że gitarowa interpretacja - wzbogacona o bogatą kolorystykę dźwiękową gitary - również przypadnie państwu do gustu - zapowiadali muzycy.
Kontynuacją fortepianowych impresji była aranżacja dwóch pierwszych kompozycji ze zbioru pięciu utworów fortepianowych op. 3 Carla Nielsena. - Twórczość Duńczyka cieszy się dużą popularnością w Skandynawii, jednak w innych częściach Europy jest nieco zapomniana. Chcąc odnieść się do lat naszych doświadczeń z Danii (studia na Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze w latach 2015-2017) opracowaliśmy kompozycję Nielsena na kwartet gitarowy. Dwie części, Melodia Ludowa i Humoreska, kontrastują ze sobą i uwidaczniają wybitną zdolność Nielsena w posługiwaniu się artykulacją oraz zdobieniami. Dzięki aktywności wszystkich głosów utwór osiąga pełnię brzmienia mimo oszczędnej faktury - tłumaczyli członkowie zespołu.
Zobacz zapowiedź koncertu:
Erlendis Quartet to polski kwartet gitarowy, który powstał w 2013 roku w Poznaniu. W jego skład wchodzą Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.
Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Miejscówka z Dwójką >>>
Zespół intensywnie koncertuje w Polsce oraz za granicą (USA, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Hiszpania Irlandia, Łotwa, Ukraina). Kwartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele znaczących osiągnięć, m.in. nagrody w konkursach muzyki kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy), Kerkrade (Holandia), Kopenhadze (Dania), a także udział w wielu festiwalach i konferencjach instrumentalnych.
Nazwa zespołu (isl. erlendis oznacza "poza granicami") wyraża filozofię i działania muzyków, którzy ciągle odkrywają nowe możliwości instrumentów oraz spójność budowaną pomimo łączenia czterech różnych temperamentów muzycznych. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki - od kompozycji pisanych na kwartet gitarowy poprzez transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej aż po utwory współczesne.
***