Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2025 08:23
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to nie tylko najstarsza tego typu impreza na świecie, ale i jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej i światowej grafiki użytkowej. Zainicjowane w 1966 roku z myślą o stworzeniu przestrzeni do prezentacji i konfrontacji osiągnięć współczesnego plakatu, do dziś stanowi prestiżowe forum wymiany idei, estetyk i postaw twórczych.
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to nie tylko najstarsza tego typu impreza na świecie, ale i jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej i światowej grafiki użytkowej. Na zdjęciu plakat promujący egorfoczną edycję.
Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie to nie tylko najstarsza tego typu impreza na świecie, ale i jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej i światowej grafiki użytkowej. Na zdjęciu plakat promujący egorfoczną edycję. Foto: 29 Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie/ mat.prom.

Od samego początku Biennale wyróżniało się ambitnym podejściem do plakatu jako medium artystycznego - łączącego sztukę z przekazem społecznym, politycznym i kulturowym. To właśnie w Polsce, w drugiej połowie XX wieku, rozwinął się fenomen tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, zjawiska unikatowego w skali światowej, w którym granica między grafiką a sztuką właściwie przestała istnieć.

Artyści tacy jak Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Franciszek Starowieyski, Wojciech Zamecznik, Jan Młodożeniec, Lech Majewski czy Mieczysław Wasilewski nadali plakatowi rangę dzieła sztuki – z własnym stylem, ironią, metaforą i odwagą myślenia. W audycji porozmawiamy o fenomenie Polskiej Szkoły Plakatu i tegorocznej edycji Biennale.  

Gościem audycji będzie Justyna Czerniakowska, Sekretarz Generalna Biennale Plakatu w Warszawie.  

***

Na audycję Rozmowy na lato  w poniedziałek (14.07) o godz. 22.00 zaprasza  Katarzyna Sanocka

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Sanocka