"Lepszy gatunek". O wspólnym losie psów i ludzi

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2025 15:30
"Lepszy gatunek. Psio-ludzkie historie" to najnowsza książka Marcina Wilka. Nie jest ani poradnikiem, ani popularnonaukowym przewodnikiem po świecie psów, lecz osobistym, krytycznym spojrzeniem na to, jak traktujemy psy. - To opowieść o relacjach międzygatunkowych, ale też o tym, jak te relacje kształtowały się w historii - mówił w Dwójce autor publikacji.
Marcin Wilk zajął się w Lepszym gatunku relacjami psów i ludzi.
Marcin Wilk zajął się w "Lepszym gatunku" relacjami psów i ludzi.Foto: Shutterstock/Pafnuti

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

Marcin Wilk jest autorem książek biograficznych o Irenie Kwiatkowskiej i Annie Jantar, reportażu historycznego "Pokój z widokiem. Lato 1939", a także badaczem historii społecznej dziewcząt międzywojennego Tarnowa. Ostatnio zajął się relacjami psów i ludzi, czego efektem jest książka "Lepszy gatunek". Pisze w niej m.in. o tym, jak różnią się zasady panujące w relacjach psio-ludzkich w różnych kulturach, jak przez ostatnie dziesięciolecia zmieniały się relacje ludzi i psów, a także dlaczego tak często brakuje w tym związku szacunku dla zwierząt.

Czytaj też:


Marcin Wilk i relacja psa z człowiekiem

Marcin Wilk zdradził, że potrzeba przyjrzenia się tej psio-ludzkiej relacji zaczęła się od Denisa - puchatego golden retrievera, który przez dziesięć lat był wiernym towarzyszem życia pisarza. - Funkcjonowaliśmy razem, dzieliliśmy nasze doświadczenia, radości, przeszliśmy tysiące kilometrów. Czas, który z nim spędzałem i pytania, które mi przychodziły do głowy, to był obszar też wielu negocjacji, dowiadywania się, kim jestem ja ze swoim psem, ale tez spojrzenie podmiotowe na mojego psa - tłumaczył gość Dwójki.

Długa historia psio-ludzkiej przyjaźni

Własna relacja z psem stała się dla Marcina Wilka punktem wyjścia do szerszej refleksji: jak naprawdę wygląda ten związek dwóch gatunków, które żyją obok siebie od tysięcy lat, obudowane wzruszającą mitologią i popkulturowym sentymentem? Psy są dziś wszechobecne - w książkach, filmach, mediach społecznościowych - jako symbol wierności, towarzysze życia, a czasem bohaterowie codzienności. Autor zaczął się jednak zastanawiać: czy zawsze tak było? Czy jego własna więź z psem to coś szczególnego, czy tylko kolejny rozdział w długiej historii? Te pytania zaprowadziły go do głębszych poszukiwań.

- To szukanie odbywało się mimo woli, bo zwracałem na to uwagę, czytając i oglądając różne rzeczy. Początkowo nie robiłem żadnego pliku, w którym bym to porządkował, ale z czasem zacząłem to robić. Przerodziło się to w opowieść o relacjach międzygatunkowych i o ty, jak to się kształtowało przez lata. Wniosek był taki, że ta relacja się zmieniała. Wiele też zależy od danej kultury, społeczeństwa i od tego, na co ludzie się umówią na relacje ze zwierzętami. Z jednej strony obserwacja tego wszystkiego pozwoliła na zobaczenie, jak my traktujemy psy jako gatunek, ale z drugiej – kim my w tym wszystkim jesteśmy wobec zwierząt, wobec świata, ale i wobec siebie - wyjaśnił Marcin Wilk.

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Przygotowanie: Marta Strzelecka

Data emisji: 22.07.2025

Godzina emisji: 19.30

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń