Słowem-kluczem jest "improwizacja", czyli emanacja romantycznego, twórczego natchnienia. Była obecna w twórczości muzycznej i literackiej.
W romantycznej muzyce była czymś innym niż improwizacja klasyczna. Nie odżegnująca się od elementu wirtuozerii, kładła jednak większy nacisk na aspekt duchowy, uczuciowy, nastrój chwili. To natchnienie, które - płynąc z góry - stawało się częścią poruszającego emocjonalnie doświadczenia publiczności.
W literaturze – tworzyła pomost pomiędzy tym co metafizyczne a ziemskie. Miewała w sobie coś z profetycznego, kasandrycznej przepowiedni i wieloznacznego proroctwa, znajdując w polskiej poezji przedstawicielkę jedyną w swoim rodzaju: Jadwigę Łuszczewską - Deotymę.
***
200 lat temu, w 1822 roku, w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Jest to umowny początek polskiego romantyzmu. Z tej okazji tegoroczne lato upłynie nam pod hasłem romantyzmu polskiego.
W każdą niedzielę w audycji "Lato polskiego romantyzmu" o godzinie 16.00 połączymy literaturę i muzykę. Posłuchamy i poczytamy wielkich twórców, przypomnimy też tych mniej znanych. Zapraszamy Państwa do wyruszenia z nami w tę ekscytującą podróż do przeszłości.
62:29 2022_08_07 16_00_00_Dwojka_Lato_polskiego_romantyzmu.mp3 Improwizacja w muzyce i literaturze (Lato polskiego romantyzmu/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Lato polskiego romantyzmu
Prowadził: Andrzej Sułek
Data emisji: 7.08.2022
Godzina emisji: 16.00