Orientalizm i egzotyzm w muzyce i literaturze romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 17:00
Osnowę literacką audycji "Lato polskiego romantyzmu" stanowiła postać Michała Czajkowskiego, który w drugiej części życia przyjął nazwisko Sadyka Paszy. Wątki muzyczne dotyczyły turecczyzny, orientalizmu i egzotyzmu w XIX-wiecznej twórczości.
Tym razem do audycji wprowadziliśmy powiew egzotyki i orientalizmu
Tym razem do audycji wprowadziliśmy powiew egzotyki i orientalizmuFoto: Shutterstock/LilKar

Michał Czajkowski był działaczem niepodległościowym, pisarzem i poetą, choć jego twórczość jest dziś niemal zapomniana. Postać ta pojawia się najczęściej w kontekście biografii Adama Mickiewicza i ostatnich miesięcy jego życia. Szczegóły - w nagraniu audycji.

W Polskim Radiu od 7 grudnia 2021 do 10 stycznia 2022 można było słuchać fragmentów "Pamiętników Sadyka Paszy" Michała Czajkowskiego w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka.

Pamiętniki obejmują dziecięce i młodzieżowe lata życia autora, po czasy walk powstania listopadowego, w których brał udział na Wołyniu i po których wyemigrował do Paryża. We Francji Czajkowski związał się ze środowiskiem Hotelu Lambert Adama Czartoryskiego. Ten wysłał go w roku 1841 do Turcji, jako szefa Agencji Głównej Misji Wschodniej Hotelu Lambert. Tam, w roku 1850, Czajkowski przeszedł na islam i został Sadykiem Paszą w służbie tureckiej.

"Pamiętniki Sadyka Paszy" najpierw, w latach 1892-1896, ukazywały się w rosyjskim oryginale, drukowane przez pisma "Kijewskaja Starina" i "Ruskaja Starina" już po samobójczej śmierci autora w styczniu 1886 roku. Pierwsze polskie wydanie tekstu, w tłumaczeniu tajemniczego A.P., ukazało się we Lwowie w roku 1898 nakładem oficyny Gubrynowicza & Schmidta.

Posłuchaj
58:28 2022_09_04 16_00_03_PR2_Lato_Polskiego_Romantyzmu.mp3 Orientalizm i egzotyzm w muzyce i literaturze (Lato polskiego romantyzmu/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Lato polskiego romantyzmu

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 4.09.2022

Godzina emisji: 16.00