Polski jazz w Brazylii. Artur Dutkiewicz z koncertami w Ameryce Południowej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 15:33
Artur Dutkiewicz to pianista jazzowy i kompozytor. Przez wielu nazywany ambasadorem polskiego jazzu. Koncertował w ponad 70 krajach świata. Teraz sprawił, że polski jazz zawitał także do Brazylii. 
Artur Dutkiewicz podczas koncertu z cyklu Jazz.PL w studiu Polskiego Radia w 2022 roku.
Artur Dutkiewicz podczas koncertu z cyklu Jazz.PL w studiu Polskiego Radia w 2022 roku. Foto: Cezary Piwowarski/ PR

Artur Dutkiewicz koncertował z największymi: saksofonistą Tomaszem Szukalskim, Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy wystąpił  w Cannes z transmisją w Radio France.

Posłuchaj
09:07 Dutkiewicz Jazzowa rozmowa .mp3 Polski jazz w Brazylii. Artur Dutkiewicz z koncertami w Ameryce Południowej (Rozmowa Jazzowa/ Poranek Dwójki)

 

Polski jazz wybrzmiał w Brazylii

Pod koniec sierpnia Artur Dutkiewicz wyruszył w solową trasę koncertową po Brazylii. - Grałem w salach koncertowych, które utrzymywane są z podatków wielkich przedsiębiorstw. To bardzo profesjonalne miejsca, które organizują koncerty. Grałem m.in. w Kurytybie, gdzie jest całkiem spore środowisko muzyki klasycznej i jazzowej. Dzięki temu poznałem kilku kompozytorów i ciekawych ludzi. Miałem też okazję poznać dyrygenta o polskich korzeniach, który w dodatku mówił po polsku. Sporo koncertował z żoną. Pokazał mi muzykę brazylijską np. koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę - mówił pianista w "Rozmowie jazzowej" w Dwójce. 

Czytaj także:

Muzyczna podróż z polską tradycją

- Bardzo dużo podróżuję i zbieram różne wrażenia. One są z kolei podróżą wewnątrz siebie. Często powtarzam, że najdłuższą i najciekawszą drogą jest droga z głowy do serca - mówił jazzman w jednej z rozmów w Polskim Radiu. 

Podczas wizyty w Brazylii Artur Dutkiewicz zagrał głównie swoje kompozycje, m.in. mazurki oraz improwizacje na temat polskich melodii ludowych. Jak zaznaczył, jeden z utworów inspirowany był poezją brazylijskiego poety polskiego pochodzenia Paulo Leminskiego. Warto dodać, że w Brazylii osiedliła się sporo grupa Polonii. Potomkowie polskich emigrantów szczególnie upodobali sobie właśnie Kurytybę. Szacuje się, że na tamtejszych ziemiach mieszka około milion osób z polskimi korzeniami. 

Artur Dutkiewicz 

- Mój tata był nauczycielem muzyki, więc w domu słuchaliśmy muzyki klasycznej. Z kolei rodzina od strony dziadka grała oberki. Jeździłem na wieś i tam nasiąkałem ludową muzyką – mówił przed laty w Dwójce znakomity pianista.

Artur Dutkiewicz jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach (1982 r.). Jest także  laureatem konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą", "Jazz Jantar". Finalistą Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka, zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli "Proces" Kafki i "Taniec Lokatora".

***

Tytuł audycji: Jazzowa Rozmowa

Prowadzi: Andrzej Zieliński

Gość: Artur Dutkiewicz (pianista jazzowy i kompozytor)

Data emisji: 27.09.2024

Godz. emisji: 7.20

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki"

IAR/zch 


Czytaj także

Branford Marsalis: to słowa niosą treść, a nie muzyka

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 18:19
- Nie da się upolitycznić muzyki, to jedna z najcudowniejszych cech tej sztuki. Polityki nie da się opisać dźwiękami. Ten błąd myślowy pojawił się w latach 60. Kiedy popularna zaczęła być muzyka elektroniczna. Wówczas chciano nadać muzyce instrumentalnej znaczenie polityczne, jednak to słowa, a nie muzyka, niosą treść - mówił w Dwójce Branford Marsalis, amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polka na czele Europejskiej sieci jazzowej! Organizacja zrzesza ponad 200 członkowskich instytucji

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2024 11:23
Europejska sieć jazzowa wspiera rozwój i różnorodność europejskiego jazzu. Organizacja zrzesza ponad dwustu producentów i organizatorów koncertów muzyki kreatywnej, współczesnej jazzowej oraz improwizowanej. Na czele sieci, od niedawna stoi Karolina Juzwa, nowa prezydentka instytucji.
rozwiń zwiń