W jaki sposób dźwiękami można odwzorować przyrodę - nauczycielkę sztuki? Kompozytorów, którzy zachwyt nad cudami natury przekuwali w dzieła, nie brakowało w żadnej z epok muzycznych.
Louis Daquin w jednej ze swoich słynnych miniatur sportretował kukułkę, pozostawił też ilustracje m.in. jaskółki czy wiatru.
Clément Janequin poszedł dalej, w "Śpiewie ptaków" zaprezentował cały katalog ptasich odgłosów. Nie zabrakło w nim także i kukułki.
Jean-Philippe Rameau poświęcił jeden ze swoich utworów popularnemu ptakowi domowemu - kurze. Kompozytor uwielbiał naśladowanie w muzyce nie tylko różnorodnych aspektów przyrody (stworzył muzyczny katalog ptasich głosów - "Le rappel des oiseaux" - "Nawoływanie ptaków"), znajdziemy wśród jego kompozycji również portrety osób, zarówno fikcyjnych, jak i rzeczywistych, czy nastrojów.
Nie zapomnijmy także o Antoniu Vivaldim. Zdecydowanie najsłynniejszą ilustracją zjawisk przyrodniczych jest dziś przecież cykl koncertów "Cztery pory roku". Kompozytor odmalował w nich m.in. burzę, ale nie tylko…
[źródło: Facebook/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]
***
Lilianna Stawarz ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klawesynu Władysława Kłosiewicza.
Otrzymała nagrodę Fryderyk 2018 w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna za płytę life z Oratorium Antonia Caldary - Maddalena ai piedi di Cristo, wydaną przez Polskie Radio. W tym samym roku otrzymała także nominację do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za kierownictwo muzyczne wykonania opery "Farnace" Antonia Vivaldiego.
59:22 2023_01_17 22_00_00_PR2_Sprezzatura.mp3 Muzyka i natura (Sprezzatura/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Sprezzatura według Lilianny Stawarz
Prowadziła: Lilianna Stawarz
Data emisji: 17.01.2023
Godzina emisji: 22.00
djr/kor