Podstawą źródłową do poznania aktywności sportowej Skandynawów w średniowieczu są sagi islandzkie - ogromny zbiór opowieści o Islandczykach, królach skandynawskich czy legendach północy. Zawierają one opisy wydarzeń od momentu zasiedlenia Islandii ok. 872 r., które nierzadko dotyczą życia codziennego. Większość sag spisanych została dopiero około 400 lat później, w wieku XIII.
Gry i aktywność fizyczna tworzyły kulturę skandynawską. Poprzez zawody organizowane wśród całej społeczności wyspy (np. mistrzostwa Islandii, które w źródłach znajdują swoje potwierdzenie) z jednej strony zapobiegano konfliktom, a z drugiej tworzono możliwość do wentylowania młodzieńczej butności i pozwalano na trening ciała.
Wikingowie fascynują od wieków. Ci skandynawscy żeglarze, podróżnicy i wojownicy, wbrew obiegowej opinii, nie mieli hełmów z rogami, nie brakowało im za to fantastycznych osiągnięć.
Skandynawowie byli wytrawnymi żeglarzami, wyprawiali się w różne strony świata, nawet do takich odległych zakątków jak Ameryka, również organizowali wyprawy do Islandii i na wschód. Na wschodzie przyciągały ich potężne przestrzenie, możliwość żeglugi aż do Morza Czarnego oraz duża liczebność zwierząt futerkowych, na które od zawsze było zapotrzebowanie w Europie Zachodniej. Dzięki temu też mogli robić również interesy z Arabami.
Gościem audycji był dr Remigiusz Gogosz, badacz dziejów ludów basenu Morza Bałtyckiego.
64:43 2023_02_18 22_59_56_PR2_Mediewanna.mp3 Gry i sporty Wikingów (Mediewanna/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Mediewanna
Prowadził: Łukasz Modelski
Data emisji: 18.02.2023
Godzina emisji: 23.00
mo