Wydaje się, że koncepcja nieumarłego - kogoś, kto żyje wśród nas po śmierci - jest konceptem XVIII-XIX wiecznym. Nic bardziej mylnego.
W średniowieczu także takie postacie się zdarzały. O strige, nieumarłych, czarownicach rozmawialiśmy z Łukaszem Kozakiem, autorem książki "Upiór. Historia naturalna".
- Kończąc tę książkę, już wiedziałem, że z bibliotek wygrzebuję rzeczy w pewnym sensie przełomowe. Nikt wcześniej nie słyszał o tym, że w Małopolsce chłopi galicyjscy wierzyli, że Mickiewicz nocami wychodzi z grobu - mówił na antenie Dwójki autor książki.
Łukasz Kozak podejmuje temat spychany dotąd na margines. Jednocześnie trudno zrozumieć polską kulturę, w tym również jej najważniejsze dzieła literackie – na przykład Mickiewicza czy Leśmiana - nie znając wierzeń ludowych. A przecież upiory: strzygi i strzygonie, czyli "polskie wampiry", są ich kluczowym elementem.
Zebrane przez autora materiały źródłowe odsłaniają zapomnianą i odrzuconą historię życia, śmierci i coś pomiędzy - wiarę trwającą w Polsce przynajmniej przez pół tysiąclecia, aż do schyłku XX wieku.
Książka "Upiór. Historia naturalna" trafiła na listę bestsellerów. Autor wyznał, że nie spodziewał się jej sukcesu. - "Nowa Fantastyka" po raz pierwszy w historii przyznała tytuł książki roku pozycji naukowej, nie non-fiction - powiedział.
59:53 2022_09_24 23_00_07_Dwojka_Mediewanna.mp3 Nieumarli - upiory, strzygi i czarownice (Mediewanna/Dwójka)
***
Tytuł audycji: Mediewanna
Prowadził: Łukasz Modelski
Gość: Łukasz Kozak (autor książki "Upiór. Historia naturalna")
Data emisji: 24.09.2022
Godzina emisji: 23.00