Fundacje klasztorów żeńskich w dobie Piastów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 00:00
U progu XIII wieku władzę na Śląsku obejmuje Henryk Brodaty i tworzy pierwszy dynastyczny klasztor żeński w Trzebnicy. Opactwo cysterek stanowiło fundację inauguracyjną jego władzy, nekropolię rodową, miejsce, w którym żyło i kształciło się wiele Piastówien, a na czele wspólnoty zasiadała opatka-przedstawicielka rodu.
Ośrodek w Trzebnicy stał się wzorem dla kolejnych założeń monastycznych przeznaczonych dla kobiet
Ośrodek w Trzebnicy stał się wzorem dla kolejnych założeń monastycznych przeznaczonych dla kobietFoto: maradon 333/Shutterstock

Ośrodek w Trzebnicy stał się wzorem dla kolejnych założeń monastycznych przeznaczonych dla kobiet. W kolejnych latach obserwujemy tworzenie nowych klasztorów, zajmujących ważne miejsce w geografii sakralnej Piastów w Wielkopolsce, Małopolsce i na Śląsku, a także wielu mniejszych założeń, powoływanych do życia przez dynastów.

Tworzy się oryginalny model na ziemiach polskich – z jednej strony dynastia wychodzi naprzeciw współczesnym trendom i nurtom pobożności, ale z drugiej sięga po tradycyjny wzorzec żeńskiego klasztoru rodowego, wspierającego dynastię, której przedstawicielka stała na jego czele.

Ukształtowanie się tego modelu jest w dużej mierze efektem nowej sytuacji i wyzwań, przed jakimi stanęli Piastowie w dobie pogłębionego rozbicia w XIII wieku.

Gościem audycji była dr Anna Agnieszka Dryblak, autorka książki "Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII wieku. Między recepcją obcych wzorców a tworzeniem oryginalnego modelu". 


Posłuchaj
58:56 2023_03_04 23_00_59_PR2_Mediewanna.mp3 Dr Anna Agnieszka Dryblak o książce "Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII wieku" (Mediewanna/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Data emisji: 5.03.2023

Godzina emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Gautier de Coincy - mnich, poeta i truwer

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2022 00:00
Bohaterem tego wydania audycji z cyklu "Mediewanna" był żyjący na przełomie XII i XIII wieku francuski mnich benedyktyński - Gautier de Coincy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Brodaty - śluby czystości, ekskomunika i inne fakty z życia władcy

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2023 07:00
Bohaterem audycji z cyklu "Mediewanna" był Henryk Brodaty - najmłodszy syn Bolesława Wysokiego, wnuk Władysława Wygnańca, uważany za jednego z najwybitniejszych książąt okresu rozbicia dzielnicowego.
rozwiń zwiń