Wokół "Hypnerotomachii Poliphili"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 13:32
Rozszerzamy pole walki wychodząc na moment ze średniowiecza. Paweł II ma wprawdzie nadzieję, że to jeszcze nie koniec, lecz to się dokonało. Między akademiami - florencką i rzymską - na salony wpełza humanizm (Kallimach uczy dzieci Kazimierza Jagiellończyka!) z przekładami, interpretacjami i tajemnicami.
Hypnerotomachia Poliphili - fragment książki
"Hypnerotomachia Poliphili" - fragment książkiFoto: Polona.pl

Jedna z nich, najdziwniejsza może książka wszechczasów - senna walka miłosna kochanka Polii - wreszcie w Mediewannie.


Posłuchaj
52:41 05.10 MediewannaBEZ MUZYKI_mp3.mp3 Prof. Anna Klimkiewicz o ""Hypnerotomachii Poliphili" (Mediewanna/Dwójka)


Inspiracja dla architektów i projektantów zieleni do dziś (ostatni park otworzył się w Walencji w 2000 roku). Z profesor Anną Klimkiewicz rozmawiamy o "Hypnerotomachii Polyphilii".

Uczeni wciąż dyskutują kim jest jej tajemniczy autor Francesco Colonna. To jedna z najcenniejszych i najbardziej niezrozumiałych książek, jakie ukazały się w Europie Zachodniej wkrótce po wynalezieniu druku. Warto wspomnieć, że zachowanych egzemplarzy "Hypnerotomachii" jest mniej niż "Biblii" Gutenberga.

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: prof. Anna Klimkiewicz

Data emisji: 5.10.2024

Godz. emisji: 23.00

am

Zobacz więcej na temat: średniowiecze Łukasz Modelski
Czytaj także

Kastelologia i budowle Sardynii. Czemu kościoły i zamki stoją pośrodku niczego?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 13:44
Podróżując po Sardynii, można czasami odnieść wrażenie, że potężne i piękne budowle były wznoszone wśród szczerego pola. Dr Cezary Namirski, który naukowo zajmuje się kastelologią i badaniem Sardynii, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia, dlaczego tak jest oraz dlaczego ta włoska wyspa jest tak atrakcyjna dla badaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia świata spisana przez Orozjusza

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2024 23:00
W audycji rozmawialiśmy o "Historii przeciw poganom" Orozjusza - rzymskiego historyka, żyjącego na przełomie IV i V wieku. Jego sylwetkę przybliżył nam dr Michał Jacek Baranowski, historyk i popularyzator historii specjalizujący się w dziejach Rzymu.
rozwiń zwiń