- Uosabiał majestat Rzeczypospolitej, a nosił ten majestat lekko. Nie było w nim ani grama pychy. W jego obecności ustępowały wszelkie animozje i złości. Kochał ludzi. Jednoczył ich, a nie dzielił. Zawsze widział w ludziach dobro, a jeśli nie znajdował, starał się to zmienić - mówił Jan Tarczyński, dyrektor biura prezydenta Kaczorowskiego.
Więzień Gułagu, żołnierz Armii Andersa i weteran walk o klasztor Monte Cassino.
W czasie wojny tworzył w Białymstoku Szare Szeregi. Aresztowany przez NKWD i skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci. Po stu dniach w celi, karę zamieniono Mu na 10 lat obozu na Syberii.
Po wojnie zamieszkał w Wielkiej Brytanii.
W 1989 objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie. W 1990 w Zamku Królewskim w Warszawie przekazał insygnia władzy prezydenckiej II RP prezydentowi Lechowi Wałęsie.
Odznaczony Orderem Orła Białego i Orderem Odrodzenia Polski. W uznaniu zasług niepodległościowych papież Jan Paweł II nadał mu Wielki Krzyż Orderu Piano. W 2004 za działalność na rzecz polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii prezydent Kaczorowski otrzymał od królowej Elżbiety II Wielki Krzyż Kawalerski św. Michała i Jerzego.
W ciągu ostatnich lat Ryszard Kaczorowski wielokrotnie bywał w Polsce.
Doktor honoris causa czterech polskich uczelni i honorowy obywatel kilku polskich miast - w tym Krakowa, Warszawy i Gdyni.
Miał 90 lat.
Spoczywa w Krypcie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.