Serce nie sługa
Jedynka
Marlena Borawska
29.03.2011
Na niewydolność serca cierpi niemal milion Polaków. Często chorujemy, bo nie dbamy o swoje zdrowie. Mamy złą dietę, nie podejmujemy żadnej aktywności fizycznej, albo zwyczajnie lekceważymy zalecenia lekarzy.
foto: bieganie.pl
Niewydolność serca, jak tłumaczył podczas "Wieczoru Naukowego" w Jedynce profesor Jarosław Drożdż to najgroźniejsza forma powikłań pogrypowych. – Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. W wielu przypadkach niewydolność serca to efekt nadciśnienia tętniczego lub niewłaściwie leczonej choroby wieńcowej – stwierdził profesor.
Zdarza się jednak, że to właśnie "nie wyleżana" grypa jest powodem nieodwracalnego uszkodzenia mięśnia sercowego. Dlatego, jak podkreślała profesor Janina Stępińska, grypę należy traktowa ć bardzo poważnie. - Bywa, że po przebytej chorobie pacjent odczuwa osłabienie, męczliwość, czasami duszność. Powinny one być konsultowane przez lekarza – tłumaczyła.
Stępińska podkreślała także, aby w trakcie infekcji wirusowych nie podejmować aktywności fizycznej, gdyż zdecydowanie "ułatwia" ona powikłania pogrypowe.
Kardiolodzy, którzy byli gośćmi "Wieczoru Naukowego" radzili także, jak poprawić kurczliwość serca. Tłumaczyli również na czym polega mechanizm terapii regeneracyjnej serca i jak komórki macierzyste pozyskiwane ze szpiku kostnego mogą poprawić kondycję osłabionego serca.
O tym jak dbać o serce, jak skutecznie walczyć z chorobami serca, a także w jaki sposób żyć z chorobą serca - w studiu Jedynki rozmawiali wybitni lekarze-kardiolodzy: prof.Jarosław Drożdż, prof. Damian Kasprzak, prof. Janina Stępińska i prof. Piotr Pruszczyk.
(mb)
Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Wieczór Naukowy" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.