Zdrowe wakacje (cz.2)
Jedynka
Krzysztof Żukowski
04.06.2011
Trzydzieści uciśnięć i dwa wdechy, ale najważniejsze jest to, aby zapamiętać numer 112 - dzisiejsza audycja "Cztery pory roku" poświęcona jest udzielaniu pierwszej pomocy.
Podczas nadawanej z mola w Gdańskim Brzeźnie audycji prowadzący – Roman Czejarek i Karolina Rożej – rozmawiają z zaproszonymi ekspertami i zachęcają do skorzystania z szansy poznania zasad udzielania pierwszej pomocy.
"Z inicjatywy minister Ewy Kopacz dyrektorzy większości stacji Pogotowia Ratunkowego w Polsce zostali poproszeni o to, aby przed wakacjami wyszli na ulice polskich miast i pokazali ludziom, jak proste czynności mogą uratować komuś życie" – wyjaśnia cel akcji "Zdrowe wakacje" Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego . Należy pamiętać, że nie podjęcie akcji ratunkowej w ciągu pierwszych czterech minut po wypadku może decydować o czyimś życiu lub śmierci.
Zdrowe wakacje (2_1) Robert Gałązkowski
Dr Robert Szymczak z gdańskiego Pogotowia Ratunkowego instruuje słuchaczy, co i w jakiej kolejności należy zrobić w przypadku, gdy natkniemy się na osobę, która uległa wypadkowi. Pamiętajmy, że nie od razu wzywamy pogotowie. Najpierw musimy się upewnić, czy poszkodowany jest przytomny i rzeczywiście wymagana jest specjalistyczna pomoc. Po wezwaniu pomocy musimy przystąpić do działania – absolutnym minimum jest udrożnienie dróg oddechowych i ułożenie w pozycji bezpiecznej, ale jeśli osoba jest nieprzytomna i nie oddycha, należy natychmiast przystąpić do reanimacji, czyli uciskania klatki piersiowej.
Zdrowe wakacje (2_2) Robert Szymczak
Na inauguracji akcji „Zdrowe wakacje” na molo w Gdańsku-Brzeźnie nie mogło zabraknąć minister Ewy Kopacz. Na wstępie tłumaczyła ona, jakimi sposobami zamierza zachęcać do uczestnictwa w akcji, w której biorą udział stacje Pogotowia Ratunkowego w ponad 80 miastach w Polsce. Od nas może zależeć, czy uda się uratować życie osoby poszkodowanej - pamiętajmy, że nie zawsze leżący na chodniku to osoba pijana, więc nie przechodźmy obok kogoś takiego obojętnie, bo 4 minuty później może być już za późno uratować życie. Pani minister stanowczo zachęca, aby nie bać się, że możemy zrobić więcej szkody niż pożytku. Apeluje też o rozwagę i więcej zdrowego rozsądku podczas wypoczynku nad wodą.
Zdrowe wakacje (2_3) minister Ewa Kopacz
Minister Kopacz jest przekonana, że dzięki „dosprzętowieniu” polskie ratownictwo należy do czołówki europejskiej – zarówno pod względem jakości sprzętu jak i wyszkolenia kadry. System ratownictwa działa i nie musi być koordynowany z ministerstwa – i tak powinno być.
Zdrowe wakacje (2_4) minister Ewa Kopacz
Na zakończenie dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski komentuje nadesłane przez słuchaczy SMS-y i podsumowuje akcję ratowniczą. Zebrani na molo widzowie byli świadkami podjęcia z wody dwóch osób, które uległy wypadkowi na wodzie. Po wyłowieniu i przewiezieniu na ląd jedną z nich należało potem natychmiast przetransportować do szpitala. W akcji wykorzystano nowy sprzęt - nowoczesny śmigłowiec Pogotowia Ratunkowego. Długość trwania akcji miała uzmysłowić widzom, że pomoc nie zawsze nadchodzi natychmiast i bardzo ważne jest, aby jak najszybciej podjąć akcję reanimacyjną. Jeśli jesteśmy na miejscu, powinniśmy opanować lęk, nasze wątpliwości i działać, bo są tylko dwie możliwości – albo patrzeć, jak człowiek umiera i pamiętać to do końca życia, albo spróbować człowiekowi pomóc – na tyle, na ile potrafimy.
Zdrowe wakacje (2_5) Robert Gałązkowski