Polskie Radio
Section05
Joanna Ficińska

"Skąd te krzywe usta, Bolesławie?"

Gościem jest Grażyna Bąkiewicz, autorka książki o tym tytule. Grupka nastolatków przenosi się w czasie o prawie tysiąc lat, żeby wyjaśnić, skąd się wziął przydomek króla Bolesława Krzywoustego. Odpowiedzi jest wiele, a szukając tej właściwej, uczniowie dowiedzą się również, co oznaczały postrzyżyny, kto nosił giezło, jak można było podsłuchiwać przez kamienne ściany, kto mieszkał na podgrodziu. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
Zobacz więcej na temat:  dzieci

Spacer śladami historii. Nowa NIEMAPA o Trakcie Królewskim w Warszawie

W "Jedynce Dzieciom" zajrzeliśmy do królewskiej sypialni Stanisława Augusta Poniatowskiego, sprawdziliśmy, gdzie uczył się Fryderyk Chopin, odczytaliśmy godzinę na zegarze słonecznym w Ogrodzie Saskim i pogłaskaliśmy psa Asa w Łazienkach Królewskich. Takie i inne ciekawe zadania czekały na podróżników, którzy chcą poznawać Warszawę z nowym wydawnictwem "NIEMAPA TRAKT KRÓLEWSKI". Przewodnik zachęca do poszukiwań i działania, rozbudza wyobraźnię i uruchamia różne zmysły. Premiera NIEMAPY już 11 listopada - w 103. rocznicę odzyskania niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  dzieci

Opowieść o pomnikowych drzewach w Polsce. Najstarszy dąb ma 760 lat

Drzewa od dawna zajmowały szczególne miejsce w świadomości ludzi. Nasi praojcowie czcili je jako święte, a już w 1347 roku król Kazimierz Wielki w statucie wiślickim zakazał wycinania wiekowych dębów. Był to pierwszy akt prawny, związany z ochroną przyrody w Polsce. Od tamtej pory prawa zmieniały się wielokrotnie, jednak drzewa wciąż pozostały pomnikami naszej historii i tożsamości narodowej. Najstarsze z nich to istne skarby polskiej przyrody. W "Jedynce Dzieciom" porozmawialiśmy o najciekawszych pomnikowych drzewach w Polsce. Jedno z najstarszych to dąb Chrobry.
Zobacz więcej na temat:  dzieci