"Zagranica" – "jadę za granicę", "jestem za granicą" Odcinek o pisowni kłopotliwego wyrazu "zagranica". Zobacz więcej na temat:
Zwierzęta w języku Dlaczego zwierzęta mają "pyski", "mordy", "łapy", a nie – tak jak ludzie: "twarze" czy "ręce"? Zobacz więcej na temat:
"Każę", "karzę", "mażę", "marzę", "ważę", "warzę" Odcinek o wyrazach z kłopotliwą ortografią. Zobacz więcej na temat:
"Forum", "aktywum", "pasywum" Jak się odmieniają rzeczowniki nijakie zakończone na "um"? Jak powinna brzmieć forma mianownika liczby pojedynczej wyrazów "aktywa", "pasywa"? Zobacz więcej na temat:
Ortografią pokonał wszystkich Z dwoma dyktandami zmierzyło się ponad 300 osób i, podobnie jak w ubiegłym roku, nikomu nie udało się rozwiązać dyktanda bezbłędnie. Nagrodę Rymoliryklaura i 10 000 zł zdobył Michał Gniazdowski. Zobacz więcej na temat: POLSKA Łódź
L.U.C czyta swoje dyktando Rymoliryktando, czyli dyktando-happening według pomysłu Łukasza L.U.C-a Rostkowskiego, odbywa się właśnie po raz drugi. Transmisja tego wydarzenia trwa właśnie w radiowej Jedynce. Zobacz więcej na temat: Dyktando Łódź patronat POLSKA Juliusz Machulski Jesteś Bogiem
Uproszczenia wymowy Które uproszczenia wymowy są akceptowalne, a które pozostają poza normą językową? Zobacz więcej na temat:
"Inżyniering" Czym jest "inżyniering" i czy różni się on czymś od "inżynierii"? Zobacz więcej na temat:
Sprawdź, czy napiszesz pokręcone dyktando W sobotę 24 listopada już po raz drugi L.U.C podyktuje dyktando z licznymi utrudnieniami, w którym będzie wiele słów nieużywanych na co dzień. Wraz z radiową Jedynką można sprawdzić swe umiejętności, bo dyktando będziemy transmitowali. Zobacz więcej na temat: Dyktando języki obce Juliusz Machulski Łódź POLSKA
"Kolaborować", "kolaborator" Czy popełnia błąd dziennikarz, który mówi: "Gitarzysta kolaborował z tym zespołem przez wiele lat"? Czym jest "kolaborator komitetu olimpijskiego"? Zobacz więcej na temat:
"Lato" – "Lacie", "Ziobro" – "z Ziobrą" Odcinek o odmianie męskich nazwisk zakończonych na "-o". Zobacz więcej na temat:
"Zbić z pantałyku" Czym jest "patałyk", z którego można "zbić" kogoś? Odcinek o jednym z najbardziej tajemniczych polskich słów. Zobacz więcej na temat:
"Radziecki", "sowiecki" Czy wyrazy "sowiecki" i "radziecki" mają jednakowe nacechowanie? Czym się różni nazwa "Związek Sowiecki" od nazwy "Związek Radziecki"? Zobacz więcej na temat:
"Ceregiele" Skąd wzięło się słowo "ceregiele"? Co miał na myśli XVI-wieczny poeta, pisząc: "Ujrzawszy Monikę przed karczmą w niedzielę, zaraz jej poślę pierścień albo ceregiele"? Odcinek o "ceregielach". Zobacz więcej na temat:
"Wataha" – "watasze", "wataże" Jeśli ktoś oglądał watahę wilków, to czemu się przyglądał się – "watasze" czy "wataże"? Jeśli ktoś grał na instrumencie marki Yamaha, to na czym grał? Zobacz więcej na temat: yamaha
"Akty" – "akta", "organy" – "organa" Która forma jest poprawna – "organa" czy "organy"? Czym są "akty", a czym są "akta"? Zobacz więcej na temat: