"Ubóstwiać", "ubóstwo", "bóstwo" Odcinek o związkach - bliskich, choć nieoczywistych - między słowami "bóstwo", "ubóstwo", "ubóstwiać". Zobacz więcej na temat:
"Cierpliwy", "obrzydliwy", "spolegliwy" Jaki związek miał "cierpliwy" z czasownikiem "cierpieć"? Co znaczy "obrzydliwy"? Czy używanie przymiotnika "spolegliwy" jako synonimu słowa "uległy" ma sens? Zobacz więcej na temat:
"Poszło jak z płatka" Dlaczego, jeśli zrobimy coś z łatwością, mówimy, że poszło nam jak z płatka? Jaki związek ma łatwość wykonywania czegoś z częścią kwiatu? A może o inny płatek tu chodzi? Odcinek o dawnej nazwie… chusteczki. Zobacz więcej na temat:
"Zuch", "harcerz" Skąd się wziął "zuch" i jaki ma on związek z "zuchwalstwem"? Czy "harcerz" to ktoś, kto uprawia "harce"? Zobacz więcej na temat:
"Mężczyzna” Dlaczego rzeczownik "mężczyzna” ma żeńską końcówkę? Odcinek o pochodzeniu i współczesnej odmianie słowa "mężczyzna”. Zobacz więcej na temat:
"Podziękuj babci" a "Podziękuj dla babci" Kiedy rażą i drażnią zdania typu "podziękuj dla babci", "powiem dla was", "podaj to dla mnie", "jestem wdzięczny dla niego" itp., w których celownik jest zastąpiony przez konstrukcję "dla + dopełniacz"? Zobacz więcej na temat:
"Oczy", "oka", "oczka", "oczki" Czym się różnią "oczy" od "ok"? Czym są "oczka", a czym "oczki"? Odcinek o różnych formach i znaczeniach słowa "oko" oraz o jego zdrobnieniach. Zobacz więcej na temat:
"Opodal", "nieopodal" Dlaczego dwa zupełnie przeciwstawne wyrazy – "opodal" i "nieopodal" – znaczą dokładnie to samo? Zobacz więcej na temat:
"Wdowa", "wdowiec" Jak przedstawiać kobietę, której zmarł mąż: "żona Jana Iksińskiego" czy "wdowa po Janie Iksińskim"? Zobacz więcej na temat:
"Aplikować" Odcinek o nowym, wzorowanym na języku angielskim, użyciu i znaczeniu czasownika "aplikować". Zobacz więcej na temat: język angielski
"Ścichapęk", "z cicha pęk", "pokrótce" Skąd się wziął "ścichapęk" ("z cicha pęk") i jak może być używany? Co go łączy ze słowem "pokrótce"? Zobacz więcej na temat:
Pochodzenie nazw miesięcy Czy styczeń jest "styczniem", bo jest "na styku" lat? Czy "luty" ma związek z lodem, a "marzec" – z mazaniem się błota? Odcinek o wszystkich 12 nazwach miesięcy. Zobacz więcej na temat:
Historia i znaczenie imion Co wspólnego mają "Mirosław" i "Sławomir"? Z czego miał słynąć Jarosław, a z czego – Wojciech? Jak się mają: "Halina", "Hanna" do "Aliny", "Anny"? Odcinek o losach imion. Zobacz więcej na temat:
"Poszedłem" Co sprawia, że wciąż poprawna jest tylko forma "poszedłem"? Czy naprawdę nie chcemy jej używać? Zobacz więcej na temat:
"Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki" Co znaczy aforyzm "Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki"? Odcinek o tym, jak zmienne i płynne jest nasze życie. Zobacz więcej na temat:
"Po czemu są te jabłka?" Skąd się wzięła konstrukcja "po czemu?"? Czy "na ile?" to poprawny sposób pytania o cenę? Zobacz więcej na temat:
"Weź mleko i je wypij" Co oznacza "kocham je", a co "kocham go"? Kiedy mówimy "Lubię je", a kiedy "Lubię ich"? Odcinek o coraz bardziej nielubianej formie "je". Zobacz więcej na temat:
"Inteligentny", "singel", "singiel", "Genek" Dlaczego równoprawną wobec "singiel" jest forma "singel"? Jak brzmi zdrobnienie imienia "Eugeniusz"? Czy wymowa słowa "inteligentny" z miękkim "gie" jest poprawna? Zobacz więcej na temat: