Polskie Radio
Section05

Trybunał Sprawiedliwości UE

Wchodzi w życie reforma Sądu Najwyższego. Prof. Gontarski: zawarto kompromis polityczny

- Ponieważ Komisja Europejska od tego uzależniała wypłatę ze środków z Funduszu Odbudowy, w związku z tym został zawarty kompromis, kompromis polityczny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, zwracając uwagę na to, że likwidacja Izby Dyscyplinarnej i powstanie nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego nastąpiły po niezgodnych z prawem europejskim naciskach ze strony Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński sądownictwo reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Unia Europejska POLSKA polityka

Kiedy Polska otrzyma środki z KPO? Prof. Krasnodębski: ta gra będzie trwała do końca

- Organizacja sądów nie należy do kompetencji UE, ale powołując się na zupełnie niezdefiniowaną praworządność, można stawiać każde żądanie. Nikt nigdy nie powiedział, na czym, zdaniem Komisji Europejskiej, miałby polegać ten idealny stan - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa wojna 2022 Zdzisław Krasnodębski POLSKA polityka

Skarga spółki Nord Steram 2. Bogatko: wyrok TSUE w zasadzie nic nie zmienia

- Prawo unijne powstaje w danym momencie, to znaczy ono nie istnieje jako takie, tylko jest po prostu kreowane na konkretne zapotrzebowania - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 korespondent polskich mediów w Niemczech Jan Bogatko z Radia Wnet.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Bogatko Antoni Trzmiel Luksemburg Unia Europejska Nord Stream 2 energetyka dyrektywa UE gaz ziemny gaz infografika prawo GOSPODARKA

Prof. Gontarski: gdyby sędzia Żurek i Markiewicz byli sędziami niemieckimi to za pytania do TSUE staliby się przestępcami

- Jeśli sędzia Żurek i Markiewicz byliby sędziami niemieckimi, a zadaliby takie pytania, jakie dzisiaj rozpoznaje Trybunał w Luksemburgu, to byliby pociągnięci do odpowiedzialności karnej, byliby traktowani jako zwykli przestępcy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. - W Polsce żadna ustawa "kagańcowa" czegoś takiego nie przewiduje, nie ma takiego "kagańca" nad sędzią polskim, jaki jest nad sędzią niemieckim - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel sądownictwo

Radosław Fogiel: Polska spełniła wszystkie unijne warunki, żeby otrzymać fundusze z KPO

- Krajowy Plan Odbudowy powinien być uruchomiony już dawno temu, ponieważ Polska spełniła wszystkie unijne warunki do tego, żeby KPO został zaakceptowany i następnie wypłacone pieniądze. To, że Komisja Europejska wstrzymuje fundusze, jest wynikiem rozgrywek politycznych i nacisku na polskie władze - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Fogiel Prawo i Sprawiedliwość sądownictwo Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Parlament Europejski Jerzy Jachowicz zjednoczona prawica

Spór o Turów przed TSUE. Rudyszyn: sprawiedliwie byłoby tę sprawę zamknąć

- Od pół roku mamy nowy rząd w Czechach, od tego czasu widać, że nasze relacje są bardzo dobre. To, co się działo wcześniej, to był spór w rodzinie, nie doszło do znaczącego pogorszenia relacji, ograniczyły się one do osoby byłego premiera, pana Babisza, on był katalizatorem tego sporu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Rudyszyn (Instytut Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 polityka POLSKA Czechy energia elektryczna

PGNiG złożyło odwołanie ws. Gazpromu. KE nie zdecydowała się na apelację

Do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu wpłynęło odwołanie PGNiG na ugodę, którą Komisja Europejska zawarła z Gazpromem. Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, w drugiej sprawie, też związanej z rosyjskim monopolistą, Komisja nie zdecydowała się na apelację. Orzeczenia w obu sprawach zostały ogłoszone 2 lutego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Beata Płomecka PGNiG Gazprom

"Dobra wiadomość dla systemu prawnego w Polsce". Kaleta komentuje wyrok TSUE

- TSUE postawił tamę żądaniom opozycji i stowarzyszenia sędziowskiego Iustitia, dążącym do możliwości anarchizacji polskiego sądownictwa - powiedział wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Podkreślił również, że wyrok ten to "dobra wiadomość dla stabilności systemu prawnego w Polsce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta sądownictwo polityka

"Stoi w sprzeczności z potrzebami Europy". Amerykański portal krytykuje orzeczenie TSUE

"Sądy często powinny być obojętne na okoliczności zewnętrzne, ale są czasy, kiedy nie można ignorować tego, co dzieje się wokół" - pisze Geopolitical Futrues w komentarzu poświęconym orzeczeniu TSUE dotyczącym Polski i Węgier. Instytut ocenia, że Polska, jako państwo flankowe NATO, powinna być wspierana w każdy możliwy sposób, a tymczasem decyzja TSUE daje możliwość wstrzymania unijnych transferów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Rosja POLSKA Polska w Unii Europejskiej

"Zaprzeczenie rządów prawa i rozdziału władz". Marek Jurek o wyroku TSUE

- Przypisuje się organowi technicznemu, jakim jest Komisja Europejska, prawo do wyrokowania o tym, czy państwa zachowują konstytutywne zasady UE. KE ma strzec traktatów w tym sensie, czy państwa wypełniają obowiązki w stosunku do siebie i instytucji unijnych, ale nie oceniać te państwa - mówił w Polskim Radiu 24 były eurodeputowany Marek Jurek. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę Polski i Węgier na mechanizm warunkowości, który uzależnia wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności.
Zobacz więcej na temat:  Marek Jurek Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska POLSKA fundusze unijne polityka