Polskie Radio
Section05

Wiktor Świetlik

Wołyń i rzeź Ormian – wspólne doświadczenia polsko-ormiańskie

W latach 1915-1917 w Imperium Osmańskim, w wyniku ludobójstwa, popełnionego na ludności ormiańskiej, zginęło około 1,5 mln osób. O analogiach tej zbrodni oraz rzezi wołyńskiej mówili w audycji Nos Kleopatry prof. Andrzej Zięba (historyk, Uniwersytet Jagielloński) i Jan Abgarowicz (szef Stowarzyszenia Ormian i muzealnik).
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Holokaust Ormianie Polskie Radio 24 Turcja Ukraina Wołyń Andrzej Zięba

Debata dnia: drugi Ogólnopolski Strajk Kobiet

W centrum Warszawy kilkadziesiąt osób zebrało się w poniedziałek na pikiecie w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Uczestniczki manifestacji domagają się przede wszystkim liberalizacji ustawy antyaborcyjnej i szerszego dostępu do środków antykoncepcyjnych. O proteście mówili w Debacie Dnia Anna Sarzyńska (wPolityce.pl) i Tomasz Walczak (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  aborcja kobieta POLSKA Polskie Radio 24 protest protesty w Warszawie

Relacje państwo-kościół w II Rzeczpospolitej

Przez 123 lata Polska pozostawała pod wpływem trzech zaborczych mocarstw. Każde z nich wobec okupowanych przez siebie terenów prowadziło odmienną politykę. Gdy w 1918 roku odrodziła się wolna Polska, szybko okazało się, że daleko jej do jednorodności. Różnice ujawniły się m.in. w gospodarce, kraj zamieszkiwało też wiele mniejszości narodowych. Jak w tym wszystkim odnajdował się Kościół? Mówili o tym w audycji Nos Kleopatry dr Tomasz Terlikowski (publicysta) oraz Piotr Gursztyn (TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kościół Piotr Gursztyn Tomasz Terlikowski

"Wybory w USA trudne dla Polski"

- Z perspektywy Polski to wybór między dżumą a cholerą - ocenił Wiktor Świetlik amerykańskie wybory prezydenckie. - Mamy dwoje kandydatów, z których co najmniej jeden może wektory amerykańskiej polityki obrócić o 180 stopni - przyznał z kolei Marcin Celiński. Za oceanem odbyła się pierwsza debata i starcie Hillary Clinton i Donalda Trumpa twarzą w twarz.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Północna Donald Trump Hillary Clinton Łukasz Walewski Marcin Celiński USA wybory prezydenckie w USA

Nos Kleopatry: o filmie „Wołyń i trudnych relacjach polsko-ukraińskich

Na początku października na ekranach kin pojawi się „Wołyń”, w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Produkcja już teraz wzbudza wiele kontrowersji. Poruszony w filmie temat rzezi wołyńskiej z lat 1943-44 do dziś wpływa na relacje polsko-ukraińskie. O produkcji i trudnej historii rozmawiali w audycji „Nos Kleopatry” dr hab. Grzegorz Motyka (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk) i dr hab. Andrzej Szeptycki (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szeptycki HISTORIA POLSKA Ukraina UPA Wołyń