Polskie Radio
Section05

Zbigniew Ziobro

KRS blokuje asesorów. "To była bardzo zła decyzja"

Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła nie powoływać 265 asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości z powodu niespełnienia kryteriów ustawowych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że „swoją decyzją pokazała, że jest niereformowalna”. O postanowieniu KRS ws. asesorów mówił w Polskim Radiu 24 prawnik Adam Tomczyński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa Adam Tomczyński asesorzy

"Asesorzy są ofiarami wojny jaką KRS wytoczył ministrowi"

W poniedziałek wieczorem rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek poinformował, że KRS postanowiła nie powoływać asesorów sądowych z listy przesłanej przez ministra sprawiedliwości. Jak dodał wobec wszystkich 265 kandydatów wyrażono sprzeciw i stwierdzono, że nie spełniają kryteriów ustawowych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że tą decyzją KRS „stanęła wbrew interesom całego polskiego społeczeństwa”. Postanowienie KRS ws. niepowołania asesorów komentował w Polskim Radiu 24 rzecznik ministra sprawiedliwości Jan Kanthak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy reforma sądownictwa POLSKA

O reformie sądownictwa: "Następuje ucieranie stanowisk"

- Jeżeli ustawy są tworzone w zaciszu gabinetów i jako obywatele nie wiemy co się tam dzieje, a potem czeka nas szybka ścieżka legislacyjna, to nie czuję się komfortowo. Nie dlatego, że większość decyduje, ale dlatego, że prawo decydowania większości nie oznacza inkwizycyjności – tego, że coś dzieje się za kulisami, za moimi plecami, bez mojej wiedzy – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Gość odniósł się w ten sposób do zapowiadanej reformy sądownictwa i nadzwyczajnego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Andrzej Duda reforma sądownictwa prawo Ministerstwo Sprawiedliwości

Zmiany w obronie koniecznej. "Mój dom, moja twierdza"

Prawo nie może ustępować przed bezprawiem – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, przedstawiając rządowy projekt rozszerzający zakres obrony koniecznej. Według propozycji, osoba broniąca się w swoim mieszkaniu lub na własnej posesji nie byłaby karana za przekroczenie jej granic. – To szansa w starciu praworządni obywatele kontra przestępcy – oceniał na naszej antenie dr Łukasz Urbański, prawnik. W Polskim Radiu 24 także komentarz Macieja Cholewińskiego z Fundacji Prawo dla Obywatela.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 obrona konieczna Sejm prawo kodeks karny

Prawo do obrony koniecznej. Komentarze polityków

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przekonuje, że państwo powinno stawać po stronie osób napadanych, nie napastników. W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu poszerzającego w kodeksie karnym granice obrony koniecznej. Szef resortu sprawiedliwości mówił, że zmiany byłyby dobre dla osób napadanych, którzy broniliby się we własnych domach. O obronie koniecznej oraz transparentności życia publicznego mówili w audycji Rozmowa PR24 Mirosław Pampuch (Nowoczesna) i Agnieszka Ścigaj (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 obrona konieczna Ministerstwo Sprawiedliwości Kukiz'15 Nowoczesna Adrian Klarenbach Agnieszka Ścigaj

TK: Ustawa o SN częściowo niezgodna z konstytucją

Wskazanie kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego było wadliwe, jednak powołanie przez prezydenta I prezesa SN jest skuteczne – orzekł Trybunał Konstytucyjny. TK rozpatrzył wniosek złożony przez grupę parlamentarzystów PiS, którzy zwrócili uwagę na możliwą niezgodność z konstytucją regulaminu Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego. W magazynie Północ-Południe relacja reporterki Polskiego Radia 24, Olgi Bobienko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości Prawo i Sprawiedliwość PiS

"Chcemy ujednolicić wszystkie przepisy antykorupcyjne"

W poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik mają przedstawić założenia ustawy o jawności życia publicznego. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne. Mówił o tym w audycji Północ Południe dziennikarz śledczy Piotr Nisztor (Gazeta Polska).
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Kamiński Piotr Nisztor korupcja przestępczość

Prezes PIS: idziemy naszą drogą w pełnej jedności

- Konferencja PiS z udziałem liderów obozu Zjednoczonej Prawicy służyła pokazaniu konsolidacji obozu prawicowego, który znajduje się przed dwoma bardzo ważnymi wydarzeniami – przed zapowiadaną rekonstrukcją rządu, która ma nastąpić w listopadzie i reformą sądownictwa – powiedział w audycji Północ – Południe politolog dr Andrzej Anusz. O wystąpieniu liderów Zjednoczonej Prawicy i kongresie Platformy Obywatelskiej mówił także politolog prof. Kazimierz Kik.
Zobacz więcej na temat:  PiS Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Jarosław Gowin zjednoczona prawica

Patryk Jaki zaprasza prezydent Warszawy. Komentarze

Niech pani prezydent Gronkiewicz-Waltz razem z zarządem PO zaproponuje termin, kiedy chce stawić się przed komisją weryfikacyjną. My ten termin przyjmiemy – powiedział w odpowiedzi na słowa prezydent Warszawy przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z Do Rzeczy i Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Hanna Gronkiewicz-Waltz Patryk Jaki Ministerstwo Sprawiedliwości reprywatyzacja Komisja Weryfikacyjna dzika reprywatyzacja Warszawa

"Losowe przydzielanie spraw gwarancją bezstronności"

– Istniało mnóstwo mechanizmów manipulacji, które pozwalały na przydzielenie konkretnej sprawy wybranemu sędziemu – mówił w Rozmowie PR24 Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości. Właśnie ruszył – w trzech sądach – pilotażowy program losowego przydzielania sędziom spraw, który ma w sposób niewzbudzający podejrzeń decydować o tym, kto będzie prowadził konkretne postępowanie.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa