Autor:
Magdalena Wleklik
Reżyseria:
Magdalena Wleklik
Realizacja:
Andrzej Brzoska
Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun
Obsada:
Antek - Grzegorz Kwiecień
Justyna - Olga Sarzyńska
Hela - Angelika Kurowska
Damian - Paweł Ciołkosz
Gospodyni – Barbara Zielińska
Baba – Irena Kownas
Porucznik Gzyms – Marcin Troński
Akcja słuchowiska „Mosty” rozpoczyna się wraz z atakiem na konwój niemiecki. Była to słynna akcja o kryptonimie „Góral”, zwana też „akcją na 100 milionów”, dokonana 12 sierpnia 1943 roku przez niewielki oddział Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. Poznajemy w ten sposób głównego bohatera, 20-letniego Antka (w tej roli Grzegorz Kwiecień). Antek to typ „warszawskiego cwaniaczka”, mówi charakterystyczną dla ówczesnej Warszawy gwarą. Chłopak z dnia na dzień staje się bohaterem podziemnej Warszawy, równocześnie jest bardzo niedojrzały. Brakuje mu wyższych idei. Wstąpił do AK dla chęci przeżycia przygód i zwiększenia swej atrakcyjności wśród dziewczyn. Równocześnie romansuje z dwiema – Helą i Justyną. A wojsko polskie? Nie istnieje, gdyż jeszcze takiego nie widział.
Lekki, chwilami zabawny ton opowieści, podbity muzyką z tamtych lat w wykonaniu Kapeli Czerniakowskiej, przeplata się z dramatyzmem opisów i scen historycznych. Antek dowiaduje się o mordach na cywilnej ludności polskiej dokonywanych na Wołyniu przez ukraińskich faszystów. Pełne grozy opisy tych wydarzeń pochodzą z prawdziwych źródeł oraz zeznań świadków. Dla części Ukraińców UPA i OUN – banderowcy to bohaterowie walczący o niepodległość swojego kraju, dla Polaków – mordercy. Czarna karta w historii obu narodów. Lata cenzury. Czy po prawie 70 latach od tamtych wydarzeń możemy mówić na ten temat otwarcie?
Antek zostaje członkiem saperskiej kompanii 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. On i 59 ochotników warszawskich, przebranych w niemieckie mundury, uzbrojonych, wraz z majorem Janem Wojciechem Kiwerskim (ps. Oliwa) wyjeżdżają z Generalnej Guberni w kierunku Wołynia. Na Wołyniu Antek po raz pierwszy widzi spalone doszczętnie przez faszystów ukraińskich wsie i siedliska polskie (łącznie faszyści ukraińscy spalili na Wołyniu 1050 miejscowości, wymordowali ok. 50 tys. Polaków). Tam też po raz pierwszy w swoim życiu chłopak widzi ćwiczące polskie wojsko. Dla człowieka z konspiracji, widok swobodnego manifestowania siły polskiego wojska jest wspaniałym przeżyciem. Chciałby być jego częścią. Zmienia się jego postawa.
Słuchowisko „Mosty” bazuje na prawdziwych wydarzeniach historycznych ze wspomnień sierżanta podchorążego Andrzeja Żupańskiego. Wydarzenia dotyczące głównego bohatera, Antka, fakt pisania przez niego listów z frontu oraz historia miłosnego trójkąta są fikcyjne.