Studio Eksperymentalne PR. Czarny pokój i brak granic

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 16:10
- To był w historii Studia najważniejszy pokój. Tam właśnie zrodziło się najwięcej utworów, które przeszły do historii - opowiadał prof. Krzysztof Szlifirski o szczególnym miejscu Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Audio
  • Rozmowa o historii Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prasowe

- Czarny pokój narodził się w 1973 roku. Było to pomieszczenie zaprojektowane przez prof. Oskara Hansena. Stworzył on przestrzeń, w której mieli się czuć dobrze kompozytorzy i realizatorzy. Jednym z pomysłów na to miejsce było właśnie pomalowanie ścian i sufitu na czarno. Chodziło o to, by osoby, które wchodziły do tego pomieszczenia, nie widziały granic - tłumaczył prof. Krzysztof Szlifirski.

W jakim sensie reżyser dźwięku był "łącznikiem między kompozytorem a warsztatem technicznym"? Jaki "nowy język" był potrzebny do "eksperymentowania"? I w jakiej mierze Studio Eksperymentalne Polskiego Radia stanowiło "enklawę wolności"? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

"Taśmociął" – opowieść o Eugeniuszu Rudniku>>>

Punktem wyjścia rozmowy o legendarnym radiowym studiu była książka "Czarny pokój i inne pokoje" - pierwsza z serii publikacji poświęconych Studiu Eksperymentalnemu Polskiego Radia, jakie opracowują Fundacja Automatophone wraz z Muzeum Sztuki w Łodzi. Redaktorzy Michał Libera i Michał Mendyk zebrali w tym tomie teksty poświęcone powołaniu do życia Studia (dział "Początki"), relacjom placówki z kompozytorami ("Rozwinięcia"), twórczości w polu muzyki ("Analizy") i interdyscyplinarnym przedsięwzięciom ("Rozszerzenia"), a także rozmowy z: Krzysztofem Szlifirskim, Krzysztofem Knittlem, Ewą Guziołek-Tubelewicz, Barbarą Okoń-Makowską i Tadeuszem Sudnikiem.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: prof. Barbara Okoń-Makowska i prof. Krzysztof Szlifirski

Data emisji: 19.03.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/bch

Czytaj także

"Taśmociął" – opowieść o Eugeniuszu Rudniku

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
W pierwszą rocznicę śmierci Eugeniusza Rudnika zapraszamy do wysłuchania na reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze poświęconego pionierowi muzyki elektronicznej i elektroakustycznej w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohdan Mazurek. Sekrety eksperymentatora

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 09:35
"Bitą godzinę" spędziliśmy z Iwoną Lindstedt, która opowiadała o związanym ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia kompozytorze, reżyserze dźwięku i pedagogu.
rozwiń zwiń