Polskie Radio
Section05

bankructwo

Najmniejsze imperium świata. Jak peruwiański ryż zrobił z Anglika cesarza USA

Jako samozwańczy Cesarz Stanów Zjednoczonych i Protektor Meksyku Joshua Abraham Norton posługiwał się własną walutą, publikował urzędowe dekrety i cieszył się wieloma przywilejami w San Francisco, skąd rządził krajem. Władza ta istniała jednak wyłącznie w jego głowie, a początki tego "panowania" to skutek pewnej osobistej tragedii.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Ameryka Północna monarchia demokracja

Eksperci: niepokoi liczba upadłości firm, choć to nie jest masowe zjawisko

Dane GUS wskazujące na wzrost konsumpcji o ponad 6 procent licząc rok do roku i ponad 14 procent w porównaniu do lutego to dobra prognoza na przyszłość. Ale już  badanie dotyczące upadłości polskich przedsiębiorstw, których liczba pomiędzy styczniem a marcem 2024 roku , wzrosła o 31 procent rok do roku, powinno skłaniać do poważnej refleksji - to tematy dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" w PR24.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracodawcy pracownicy

Eksperci: rośnie liczba niewypłacalnych firm, ale w skali całej gospodarki nie widać tąpnięcia

Choć procentowo możemy mówić o znacznych wzrostach niewypłacalności polskich przedsiębiorstw, szczególnie w handlu, budowlance czy transporcie. Częściowo to jest trend normalny, bo nie wszystkie przedsięwzięcia gospodarcze mogą przetrwać, a częściowo to wynik kryzysu w całej Europie, zwłaszcza w Niemczech. Gdy popyt jest mniejszy, wtedy niewypłacalności przybywa - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, główny analityk XTB i Cezary Morawski, ekonomista "Pulsu Biznesu".  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska transport recesja

"Dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego". Eksperci o przejęciu Credit Suisse przez UBS

Wykupienie udziałów Credit Suisse przez UBS dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego – ocenia Przemysław Szczygielski z Deloitte Polska. Ale banki w Europie i USA mają problemy z coraz większą ingerencją państw, wysokimi stopami procentowymi, co jest efektem inflacji wywołanej COVID-19 oraz wojną na Ukrainie, która wpływa na zaufanie do sektora finansowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Szwajcaria banki finanse bank centralny frank szwajcarski depozyt stopy procentowe fed ebc

Bankructwo Rosji? Po raz pierwszy od ponad 100 lat Moskwa nie spłaciła długu zagranicznego

Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku, nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja sankcje Unii Europejskiej