Polskie Radio
Section05

beatyfikacja

"W ten sposób chciał uczcić pamięć Powstańców Warszawskich". Teresa Duczkowska o kardynale Wyszyńskim

- Podczas niedzielnej mszy świętej beatyfikacyjnej będzie używany kielich mszalny, którego fundatorem jest kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski chciał uczcić w ten sposób pamięć Powstańców Warszawskich. To był 1970 rok - wspomina autorka kielicha, mgr sztuki Teresa Duczkowska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia chrześcijaństwo beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego prymas Polski wiara

Polskie Radio włącza się w obchody beatyfikacji

Polskie Radio zaprasza na transmisję wideo mszy świętej beatyfikacyjnej kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, która jest odprawiana dziś (w niedzielę 12 września) od godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Zapraszamy również na specjalne audycje poświęcone kardynałowi Wyszyńskiemu i matce Elżbiecie Czackiej, oraz spotkania z wyjątkowymi gośćmi. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Stefan Wyszyński Elżbieta Róża Czacka Kościół świątynia opatrzności

"Troszczył się o naród, o każdego człowieka". Maria Gabiniewicz wspomina kard. Wyszyńskiego

- Wiedziałam, że to jest człowiek, który żyje dla Kościoła, który żyje dla Polski, który troszczy się o każdego człowieka, troszczy się o naród - wspomina kardynała Stefana Wyszyńskiego Maria Gabiniewicz z Instytutu Prymasowskiego. 12 września w Warszawie odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Czackiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katolicyzm społeczeństwo beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Kościół

To nie była łatwa droga. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat

Kardynał Stefan Wyszyński, nazywany Prymasem Tysiąclecia, był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także Kościoła i narodu. Jego proces beatyfikacyjny trwał 30 lat. Rozpoczął się w maju 1989 roku, osiem lat po śmierci kardynała. Zakończył jesienią 2019.
Zobacz więcej na temat:  beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Stefan Wyszyński chrześcijaństwo religia katolicyzm Kościół

To nie była łatwa droga. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat

Kardynał Stefan Wyszyński, nazywany Prymasem Tysiąclecia, był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także Kościoła i narodu. Jego proces beatyfikacyjny trwał 30 lat. Rozpoczął się w maju 1989 roku, osiem lat po śmierci kardynała. Zakończył jesienią 2019.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Stefan Wyszyński chrześcijaństwo religia katolicyzm Kościół

Matka Elżbieta Róża Czacka - niewidoma matka niewidomych [SYLWETKA]

Róża Maria Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi (obecna Ukraina). Była szóstym z siedmiorga dzieci Zofii z domu Ledóchowskiej i hrabiego Feliksa Czackiego. Gdy miała 22 lata, straciła wzrok. Dzięki silnej wierze i mocnemu charakterowi, młoda dziewczyna pochodząca z hrabiowskiego rodu, nie załamała się, a utratę wzroku potraktowała jako wyzwanie, by zająć się pomocą dla niewidomych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Elżbieta Róża Czacka

Beatyfikacja i kanonizacja - różnice tkwią w szczegółach

Kościół od początków swego istnienia dokonywał orzeczeń w kwestii uznania świętości osób. Na przestrzeni wieków odbywa się to w uroczystych aktach beatyfikacji i kanonizacji. Co oznacza, że ktoś został beatyfikowany lub kanonizowany? Obie uroczystości zezwalają na kult danej osoby, różnice tkwią w szczegółach.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego społeczeństwo POLSKA aktualności katolickie Przemysław Goławski Elżbieta Róża Czacka Kościół

"Ambasadorka misyjnego laikatu". Ks. Jarosław Czyżewski o Wandzie Błeńskiej

- Niezwykłe życie pani Wandy inspirowało ludzi na całym świecie. Temu służy także taki krótki film, który jest umieszczony na stronie internetowej. Jan Paweł II nazwał ją "ambasadorką misyjnego laikatu" - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Czyżewski o Słudze Bożej Wandzie Błeńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie Magdalena Merta

"Proces nie jest szczególnie długi". Prof. Paweł Skibiński o beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

- Ten proces nie jest szczególnie długi, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że minęło niewiele ponad 40 lat od śmierci prymasa Polski. W związku z tym sam proces beatyfikacji w oddaleniu od momentu zgonu nie jest wysoce rażący - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Skibiński (historyk UW). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Stefan Wyszyński prymas Polski Kościół katolicki beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego społeczeństwo chrześcijaństwo katolicyzm wiara Rafał Dudkiewicz

TYLKO U NAS "Przeprowadził nas przez czerwone morze komunizmu". Debata trzech pokoleń o Prymasie Tysiąclecia

- Czuło się majestat prymasa Wyszyńskiego. Dla mojego pokolenia był idolem i największym autorytetem moralnym, kimś niezwykle wiarygodnym. Był postacią w wymiarze globalnym, znał go cały świat - powiedział w debacie Polskiego Radia 24 oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Grzegorz Polak, wicedyrektor Mt 5,14, który był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń związanych z prymasem, a dziś jest naocznym świadkiem tamtych lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stefan Wyszyński Kościół beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego

TYLKO U NAS "Dla dobra Polski był gotów uczynić bardzo dużo". Kard. Nycz o prymasie Wyszyńskim

- Dziś trzeba patrzeć, jak on sobie radził z problemami ponadczasowymi, na pierwszym miejscu bym postawił godność człowieka jako człowieka - powiedział o Prymasie Tysiąclecia w Programie 1 Polskiego Radia metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Nycz aktualności katolickie Kościół wiara katolicyzm Kościół katolicki beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Stefan Wyszyński Elżbieta Róża Czacka Andrzej Majewski