Polskie Radio
Section05
bezpieczeństwo energetyczne

300 mln euro dla Polski w związku z zamykaniem elektrowni i kopalni. Jest zgoda KE na program pomocy

Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia o wartości 300 milionów euro w związku z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego. Program ma złagodzić koszty społeczne. Jest to rządowe wsparcie, wypłacane z krajowego budżetu. Jednak pomoc publiczna zawsze wymaga zgody Komisji Europejskiej, która pilnuje, by konkurencja na unijnym rynku nie była zakłócona.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska energetyka bezpieczeństwo energetyczne węgiel

Multienergetyczny Orlen, czyli jak koncern zmienił się w ciągu ostatnich ośmiu lat

Orlen podsumował swoją działalność w latach 2016-2023. Spółka w specjalnym raporcie przedstawiała najważniejsze działania i dokonania, które umożliwiły osiągnięcie jej strategicznego celu, czyli budowę największej grupy paliwowo-energetycznej w Europie Środkowej. Grupa Orlen to dziś zdywersyfikowana i silna biznesowo firma z potencjałem do realizacji wielomiliardowych inwestycji w bezpieczeństwo i transformację energetyczną całego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Orlen strategia fuzja bezpieczeństwo energetyczne

Rakiety pionowego startu dla fregat Miecznik. PGZ podpisała porozumienie z Lockheed Martin

Zawarliśmy dziś porozumienie z koncernem Lockheed Martin, od którego pozyskaliśmy dla trzech budowanych fregat Miecznik system pionowego startu VLS Mk 41 dla rodziny pocisków CAMM - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa. Mieczniki budowane są przez konsorcjum PGZ z udziałem zagranicznych partnerów, w tym Lockheed Martin oraz MBDA, producentem przeciwlotniczych pocisków z rodziny CAMM.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA marynarka wojenna bezpieczeństwo energetyczne porty NATO Polska Grupa Zbrojeniowa

PR24 Zmiany w Orlenie. Jakub Wiech: firma ważna dla transformacji energetycznej kraju

- Orlen przez ostatnie lata zebrał tyle siły i tyle aktywów, jeśli chodzi fuzje przeprowadzone z Lotosem czy PGNiG, że jest wyjątkowym, jeśli chodzi o polski rynek, podmiotem mogącym wziąć na siebie dużą część transformacji energetycznej kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (portal energetyka24.com).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Daniel Obajtek Orlen bezpieczeństwo energetyczne paliwa PKN Orlen Jakub Wiech GOSPODARKA

PR24 "Zapowiedź rynkowego podejścia do Orlenu". Robert Tomaszewski o odwołaniu Daniela Obajtka

- Rynek jest zadowolony z tej zmiany, przez te sześć lat mieliśmy do czynienia z budową większej firmy przez Daniela Obajtka, ale też z bezprecedensowym upolitycznieniem koncernu kluczowego z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tomaszewski, ekspert ds. energetycznych (Polityka Insight).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Daniel Obajtek Orlen bezpieczeństwo energetyczne paliwa Robert Tomaszewski Krzysztof Grzybowski PKN Orlen

Obajtek podsumował wyniki Orlenu w 2023 roku. Chwilę wcześniej został odwołany

- Synergie wynikające z połączeń w grupie Orlen wyniosły w 2023 roku 1,5 mld zł - powiedział na konferencji prezes Daniel Obajtek. Dodał, że na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku trwa ogromna inwestycja. Chwilę przed jego wystąpieniem media obiegła wiadomość, że rada nadzorcza spółki odwołała go z zarządu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen gaz diesel benzyna paliwa energia elektryczna energetyka bezpieczeństwo energetyczne PGNiG LNG Rafineria Gdańska

PR24 Opóźnienia i wzrost kosztów. Ekspert o dostawach gazu LNG z Kataru do Polski

- Pytanie brzmi, czy ten statek przypłynie tego dnia, czy dwa albo trzy tygodnie później - mówił Mariusz Marszałkowski. Dodał, że jeżeli transport z Kataru opóźni się, to może zazębić się z dostawą gazu ze Stanów Zjednoczonych. A to może stanowić problem, bo - jak tłumaczył w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny portalu polon.pl - przepompowanie gazu zajmuje kilka dni.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska gaz ziemny Agnieszka Drążkiewicz bezpieczeństwo energetyczne Mariusz Marszałkowski Morze Czerwone GOSPODARKA infrastruktura

"Brak podstaw do zmiany lokalizacji elektrowni jądrowej". Ministerstwo klimatu: decyzja jest ostateczna

Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformowało w piątek ministerstwo klimatu i środowiska. Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna - podkreślił resort. Według MKiŚ, zmiana lokalizacji oznaczałaby rozpoczęcie od początku całego procesu, w tym badań które trwały od 2017 r., czyli opóźnienie całej inwestycji nawet o 10 lat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka elektrownia atomowa Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne

Lądowe przyłącze energetyczne dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Inwestor wybrał wykonawców

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z firmami, które zbudują lądową infrastrukturę do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2. Wybór padła na GE Vernova - reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o. - oraz Polimex Mostostal. To jeden z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka PGE OZE Morze Bałtyckie inwestycje bezpieczeństwo energetyczne

Wielka inwestycja w Świnoujściu. Orlen: wszystko idzie zgodnie z planem, będzie to pierwszy taki terminal w Polsce

Budowa terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu przebiega zgodnie z planem. Obiekt ruszy z początkiem 2025 r. - podał Orlen Neptun z Grupy Orlen. W ramach prowadzonych robót m.in. oczyszczono akwen portu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne energetyka energia elektryczna energia odnawialna energia OZE wiatr Orlen inwestycje prąd infrastruktura