Polskie Radio
Section05

bezpieczeństwo energetyczne

Szef działu zagranicznego "Rz": Nord Stream 2 rozbija Europę

– Jesteśmy skazani na to, że rura ta będzie dzieliła Europę na całe pokolenia. To gigantyczny błąd Niemiec, że nie uwzględniły interesu państw Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej". Zabiegi państw przeciwnych budowie gazociągu Nord Stream 2 skazane są zatem na porażkę?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Nord Stream 2 energetyka Gazprom gaz gazociąg północny Rosja Niemcy gaz ziemny

Ekspert: kończy się czas dominacji Gazpromu na polskim rynku

– Dzięki Baltic Pipe, w perspektywie kilkunastu lat, Polska zaoszczędzi nawet 4 mld złotych. Jego powstanie przełoży się prawdopodobnie również na niższe ceny gazu dla Polaków – wskazał Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. W piątek zostały dopełnione formalności, dzięki którym w życie weszła umowa o budowie gazociągu Baltic Pipe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Baltic Pipe gaz ziemny gaz Gazprom energetyka infrastruktura PGNiG Ministerstwo Energii

Minister energii: nasze inwestycje muszą wyprzedzać potrzeby

- Dzisiejsze warunki zostały nam podyktowane przez przeszłość. Teraz, kilkanaście lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, zapomina się o tym, z jakiego poziomu startowaliśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Tchórzewski. Minister energii na naszej antenie mówił o wymaganiach polityki klimatycznej, a także przystosowywaniu do nich rodzimego rynku energetycznego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka energetyka energia atomowa węgiel Ministerstwo Energii

JSW negocjuje z Australijczykami. Zwiększenie wydobycia węgla kwestią czasu?

– Jesteśmy na dobrej drodze, by spółka JSW dała przykład, że górnictwo może się rozwijać i stanowić fundament naszej suwerenności energetycznej. Na likwidacji polskich kopalń zyskaliby wszyscy poza polską gospodarką – powiedział dr Marian Szołucha z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. W audycji „Kulisy Spraw” rozmowa o planach współpracy Jastrzębskiej Spółki Węglowej z australijską firmą w kwestii zwiększenia wydobycia węgla w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 węgiel jastrzębska spółka węglowa Australia GOSPODARKA infrastruktura energetyka

Gazowe rozterki, czyli w kierunku dywersyfikacji

Długie lata pokutowała w Polsce opinia, że jesteśmy skazani na dostawy gazu ziemnego z Rosji. Własne wydobycie tego surowca nie zaspokaja, bowiem krajowych, stale rosnących potrzeb. Brakowało także niezbędnej infrastruktury, by sprowadzać gaz z innych kierunków. Obecnie zaczyna się coś zmieniać, a dywersyfikacja dostaw gazu nabiera realnych kształtów.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Mózgowiec Błażej Prośniewski Gazprom gaz ziemny energetyka paliwa NBP

Węgiel słabej jakości zniknie z polskiego rynku

Dopłaty do zakupu opału wysokiej jakości dla osób najuboższych, termoizolacja budynków i wymiana przestarzałych pieców na nowoczesne, a także przyjazne dla środowiska kotły grzewcze. To główne założenia rządowego programu „Czyste Powietrze”. Minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał, że nowe rozwiązania pozwolą wyeliminować z rynku paliwa stałe złej jakości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo węgiel energetyka energia Ministerstwo Energii Krzysztof Tchórzewski Grzegorz Tobiszowski

Lazar: słowa polskiego prezydenta wybrzmiały w pełni

Polska i USA zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce oraz będą koordynować działania przeciw projektom energetycznym zagrażającym wspólnemu bezpieczeństwu, w tym Nord Stream 2 - głosi polsko-amerykańska deklaracji podpisana we wtorek w Waszyngtonie. Przebieg wizyty prezdenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie komentował w Polskiem Radiu 24 Zbigniew Lazar, specjalista ds. wizerunku i reputacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Donald Trump Biały Dom USA Nord Stream 2 Rosja