Polskie Radio
Section05

budżet Polski

Budżet 2022 r. Minister finansów w Sejmie: poziom długu obniżył się w stosunku do PKB

Pomimo wzrostu zadłużenia w wartościach bezwzględnych państwowy dług publiczny i dług sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 2022 r. obniżyły się w stosunku do PKB - podkreśliła w Sejmie minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że nie ma mowy o ukrywaniu długu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA dług publiczny Magdalena Rzeczkowska Ministerstwo Finansów finanse finanse publiczne podatki vat cit samorząd pit społeczeństwo POLSKA

Eksperci: przedsiębiorcy będą potrzebowali wsparcia, aby mogli dalej generować wzrost gospodarczy

Tegoroczna baza PKB będzie niska dlatego jest możliwe nawet 3 procentowe odbicie gospodarcze w 2024 roku. Wymagałoby to jednak wsparcia przedsiębiorców, którzy będą musieli zmierzyć się ze znaczącym wzrostem płacy minimalnej, a w związku z tym także składek na ZUS czy składki zdrowotnej. Bezrobocie, tak jak przewidują założenia przyszłorocznego budżetu, będzie nadal niskie, co wiąże się z problemami demograficznymi - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA płaca minimalna wynagrodzenia pkb inflacja

Eksperci: przed zimą i przywróceniem standardowego VAT na żywność lepiej nie obniżać stóp procentowych

Choć słychać, że w RPP jest trend do obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, to jednak nie byłby to dobry ruch. Zima to okres ogromnej niepewności energetycznej. Lepiej go przeczekać i dopiero wiosną 2024 roku zdecydować o stopach. Trzeba też patrzeć jak na inflację wpłynie rezygnacja z obowiązujących jeszcze tarcz jak np. zerowy VAT na żywność, bo jego powrót do standardowych stawek wpłynie na podwyżkę cen - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Adam Rucińskie, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb deficyt budżetowy OZE

Eksperci: dostosowujemy budżet do nowych wydatków, ale nie oznacza to zwiększania deficytu

Nowelizacja tegorocznego budżetu nie jest niczym dziwnym czy niebezpiecznym. To po prostu dostosowanie wydatków do nowych propozycji takich jak nieodpłatne leki dla kolejnych grup społecznych. Nie łamiemy jednak żadnych reguł. Możemy zresztą nawet nie zrealizować założonych wydatków budżetowych a nasza gospodarka ma się na tle innych państwa naprawdę dobrze - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA OECD recesja COVID-19 pkb Czechy bezrobocie